„Bolo ich okolo ciest prvej triedy a okolo diaľnic do dnešnej doby odstránených zhruba tisíc, ale ešte nám asi tisícka zostáva,“ uviedol D. Ťok.
Jeden z najväčších prevádzkovateľov bilbordov, ktorého však minister nemenoval, mu vraj ale prisľúbil, že svojich asi 600 bilbordov „odstráni do šiestich týždňov“. Ostatní prevádzkovatelia zároveň dostali od D. Ťoka pokyn odstrániť bilbordy čo najskôr.
„Musím ale povedať, že aj ten môj pokyn je na hrane zákona. Ja dúfam, že za to nebudem potom popoťahovaný,“ povedal minister.
Odstránenie bilbordov z ochranného pásma diaľnic a ciest prvej triedy vyžaduje novela zákona o pozemných komunikáciách s účinnosťou od vlaňajšieho septembra.
Majiteľom reklamných plôch nariaďuje ich odstránenie, ak sú bližšie ako 250 metrov od diaľnic a 50 metrov od ciest prvej triedy. Cestári napočítali vo vymedzených úsekoch celkom 3-tisíc nelegálnych pútačov, z toho zhruba polovicu v blízkosti diaľnic. Niektoré však boli postavené v súlade so stavebným zákonom a môžu naďalej pri cestách zostať.
Prevádzkovatelia odmietali svoje bilbordy v ochrannom pásme odstraňovať. Spoločnosť Czech Outdoor na nich na jeseň minulého roka napríklad nahradila reklamné oznámenia českou vlajkou. Podľa firmy v takom prípade neboli bilbordy reklamným pútačom.
Takýto výklad ale ministerstvo dopravy odmietlo s tým, že tieto zariadenia boli povolené práve ako nosiče reklamného obsahu. Na konci minulého roka sa ministerstvo dohodlo so Združením vlastníkov vonkajšej reklamy na harmonograme, podľa ktorého budú majitelia odstraňovať každý pracovný deň päť zariadení.