K tomuto názoru sa priklonila fyzická osoba, ktorá na Radu pre reklamu (RPR) podala sťažnosť na spot, v ktorom má hlavná postava - muž tmavej pleti - inzultovať muža bielej pleti. Rada však tentoraz nesúhlasí a vyhodnotila ho ako v súlade s etikou. 

„Reklama využíva akceptovateľnú mieru humoru a reklamného nadsadenia a nie je v nej vyobrazené správanie, ktoré by poukazovalo na rasovú nadradenosť, či vyzývalo k neznášanlivosti. Reklama neuráža ani slovne, ani vizuálne a taktiež sa v nej netvrdí, že niekto je lepší alebo horší. V reklame nebol použitý žiaden urážlivý jazyk ani gestikulácia, ktoré by boli diskriminačné voči farba pleti, či rase," vysvetľuje AK RPR. 

Dej reklamného spotu sa odohráva v mužských šatniach. Vedľa seba stoja dvaja muži - jeden z nich, muž bielej pleti tvrdí, že antiperspirant Old Spice neblokuje pach 48 hodín. Toto tvrdenie sa však ani trochu nepáči tvári Old Spice reklám Terrymu Crewsovi, ktorý keď tento názor počuje, neudrží sa a vystrelí mu ruka priamo do mužovej hlavy. Ten náraz neustojí a spadne na zem. Terry na znak svojej pravdy začne nahlas jačať a triasť hruďou.  

Okrem kontroverznej kampane „Od Tatier k Dunaju“ zadávateľa Gas Familia neodobrila reklamná rada ani televízny spot Slovak Telekomu. Podľa Rady a niekoľkých sťažovateľov totiž operátor zavádzal spotrebiteľov a nevenoval dostatočnú pozornosť komunikácii svojej ponuky.

Predmetom kampane bola snaha komunikovať volania do zahraničia, ktoré majú platiť pre nových aj verných zákazníkov, pričom značka použila slogan „Dvíhajte telefón pokojne aj na dovolenke“. Avšak ponuka platí len pre nových klientov a pre tých, ktorí si práve obnovia paušál.

„Zadávateľ mal v televíznom spote ‚staronového‘ zákazníka, pre ktorého je určená služba, špecifikovať dôslednejšie. Pojem verný zákazník zahŕňa primárne skupinu aktuálnych zíkazníkov, ktorí nejakú službu už prijímajú a nemajú ju záujem meniť,“ tvrdí Rada.

V prípade televízneho spotu „Zaplatíte celú rundu“mal Slovak Telekom „navrch“. Podľa sťažovateľa reklama, ktorá propaguje mobilnú aplikáciu MyWallet, navádza claimom k alkoholizmu. V danom prípade AK RPR neuznala námietky sťažovateľa. 

„Reklama nezobrazuje nadmernú konzumáciu alkoholu, protagonisti reklamy dokonca ani nie sú vyobrazení pri požívaní alkoholických nápojov a tvrdenie, voči ktorému namieta sťažovateľ, nie je možné vnímať doslovne," tvrdí Rada. 

Jednému sťažovateľovi sa nepozdával ani newsletter „Hej.sk - Najnižšia cena na internete“ zadávateľa Elektrosped. Cenu produktu totiž podľa sťažovateľa nemožno považovať za najnižšiu na internete ani v rámci Slovenska, a tiež ani v rámci celej ponuky na webe. S týmto názorom sa stotožnila aj Rada pre reklamu a označila reklamu za neetickú. 

Kampaň „Nedajte sa ošklbať ani vy“od zadávateľa OTP Banka Slovenska, ktorá sa objavila na televíznych obrazovkách a na internete, sa rovnako nepáčila verejnosti, sťažovatelia spot označili za nekorektný. Rovnaký názor má aj RPR, podľa ktorej bola komunikácia banky v rozpore s kódexom. Spoločnosť v spote avizovala plošné trojpercentné zníženie úrokovej sadzby, vysvitlo však, že ho ponúka len na vybrané druhy úverov.

Medzi neetické Rada na ostatnom zasadnutí zaradila aj ďalšie kampane - bilbordový vizuál autoservisu Speed servis, webstránku „Sto plus sto eur pre mamičku a dieťa do 18 rokov“ zdravotnej poisťovne Dôvera, bilbordovú kampaň „Toto nie je diskriminácia, toto jednoducho nefunguje“ zadávateľa Aliancia za rodinu aj leták záložne Breva, notorického porušovateľa kódexu, ktorý svoje služby propaguje zobrazovaním polonahej ženy nesúvisiacej s predmetom podnikania. 

Kódex porušila aj webstránka „Fotoaparát Fujifilm“ zadávateľa Nay. ktorý neopatrne narábal s pojmom „bežná cena“ a porovnával tak zavádzajúco svoju cenu produktu s konkurenčnou ponukou. Čiastočne neetický je aj leták „Naspäť do lavíc za polovicu“ na webe Alza.cz a web „U konto“od Unicredit Bank.

Medzi neetické kampane Rada zaradila tiež reklamu vo vyhľadávači „Dajmejedlo.sk - Získajte zadarmo 4 EUR na vyskúšanie“ zadávateľa PizzaTime, kde v skutočnosti zákazníci dostávali len dve eurá.

V poriadku boli podľa RPR televízny spot „Míša - pre radosť ako stvorený“ (Unilever Slovensko), kampaň „Sporenie nebolo nikdy jedoduchšie“ od Prima banky, citylight „Nové balenie vodky Nicolaus“ či bilbordový vizuál „Zájazd do Krakova a Osvienčimu“, pri ktorom sťažovateľ poukazoval na to, že fotografie Osvienčimu boli použité na komerčné účely, čím malo prísť k cynickému narábaniu s pietnym miestom úmrtia. 

V súlade s kódexom bol televízny spot „V rodine navzájom zadarmo“ zadávateľa Orange Slovensko, reklama na Activiu, pri ktorej muselo Danone doložiť, že produkt odobrila aj Česká gastroenterologická spoločnosť - tak, ako sa uvádza v spote. 

Pravidlá reklamnej komunikácie neporušil ani banner „Siahnite si na“ zadávateľa Niké, kde sťažovateľ vyčítal sexistický podtón, ako ani webstránka „Získajte ako prví ešte rýchlejší Magio Internet na Optike“ zadávateľa Slovak Telekom.