Dokudráma Akcia Monaco režiséra Dušana Trančíka predstavuje najúspešnejšiu akciu československej ŠtB, ktorá sa pod vedením sovietskych poradcov uskutočnila v rokoch 1948 – 1953. Pod názvom Akcia Monaco viedla tajná polícia sprisahanie proti francúzskemu konzulátu v Bratislave, ktoré sa skončilo popravou dvoch československých občanov a uväznením mnohých ďalších.
„Tú historku z rokov 1948 – 1951 na pôde francúzskeho konzulátu v Bratislave pozná málokto. Skôr by som povedal, že je viac-menej neznáma. Ale boli popravení dvaja ľudia a ďalší dostali vysoké tresty. V začiatkoch tohto dramatického obdobia zlikvidovala eštébacká operácia ľudí, ktorí verejne poukázali na dogmatickosť stalinizmu,‟ povedal scenárista a režisér Dušan Trančík o svojom novom dokumente.
Tvorcovia predstavujú trailer dokudrámy, ktorá príde do kín 26. júna:
O čom je Akcia Monaco?
Píše sa rok 1948. V pohraničnom pásme medzi Bratislavou a Bergom je zadržaný mladý muž. Je obvinený z pokusu o nelegálne prekročenie hraníc. Počas výsluchu vyjde najavo, že jeho otec pracuje ako správca na francúzskom konzuláte v Bratislave. Namiesto obvinenia a uväznenia podpíše mladík a spolu s ním aj jeho otec spoluprácu so Štátnou bezpečnosťou.
Následne pricestuje z Prahy do Bratislavy filmový štáb. V skutočnosti ide o skupinu eštébákov, ktorí s pomocou nových spolupracovníkov vyberajú z konzulárneho trezoru diplomatickú poštu, dokumentujú jej obsah a zbierajú informácie na občanov, ktorí sú s konzulátom v kontakte. Dokumenty potom slúžia ako dôkaz „špionážnej činnosti“.

V dôsledku tejto operácie sú zadržaní: tajomník konzulátu Juraj Dlouhý, odbojári a členovia tajnej organizácie Obrana národa Vladimír Velecký a Karel Koch a tiež Viliam Radakovič, člen československej štátnej rady v Londýne.
Po vyčerpávajúcich výsluchoch a mučení sú Juraj Dlouhý a Vladimír Velecký na jeseň 1951 popravení. Ostatní obvinení sú odsúdení na doživotie. Francúzskemu konzulovi Étiennovi Manac’hovi a jeho zástupcovi Michelotovi sa na poslednú chvíľu podarí opustiť Československo a uniknúť zatknutiu.

Režisér filmu Dušan Tračník prináša divákom dramatický príbeh, v ktorom sa prirodzene prelínajú spomienky jeho protagonistov s dramatickými scénami inšpirovanými skutočnými udalosťami a vzácnymi archívnymi záznamami samotných udalostí. Vďaka tomu môžu diváci prežiť s postavami filmu šialenstvo nástupu komunistického teroru.
Akcia Monaco bude mať v slovenských kinách premiéru 26. júna. Tvorcovia venovali film pamiatke Jána Langoša, zakladateľa Ústavu pamäte národa a prvého ponovembrového ministra vnútra Československa.
