Konto na YouTube má názov ZuzaPiussi Ultrafilm a ponúka jej najnovšie dokumenty. Diváci však nájdu aj tie, ktoré vznikli tesne po roku 2000. Nebudú chýbať tituly ako Od Fica do Fica, Krehká identita, Muži revolúcia a ďalšie filmy.

„Politická a mediálna scéna sa hysterizuje, konšpiračné teórie bujnejú, postfaktická doba sa stala normou a slovo pokrok stratilo obsah, narástol populizmus a nacionalizmus. Patologickému stavu, v ktorom žijeme, môžeme čeliť iba vtedy, keď mu porozumieme. Naše filmy sme robili preto, aby sme lepšie porozumeli, v čom žijeme,“ povedala Z. Piussi.

Aktuálne so strihačom a producentom Vítom Janečkom postrihali ďalšiu verziu filmu o univerzitách Univerzity a sloboda a zároveň po siedmich rokoch dokončili film o Kremnici s názvom Obliehanie mesta.

Na YouTube kanáli bude zatiaľ zverejnených deväť filmových počinov Z. Piussi. Okrem spomínaného Od Fica do Fica (2012), Krehkej identity (2011) a Mužov revolúcie (2010) to bude Kuracia láska (2009), Stoka-Epilóg (2009), Výmet (2003), Rybári a rybárky (2003) a Disk - Žatva (2001).

Zuzana Piussi zverejní svoje filmy na YouTube, symbolicky k 17. novembru

Záber z filmu od Fica do Fica Zdroj: Juraj Bartoš

Postupne pribudnú ďalšie, ktoré vznikli pod hlavičkou spoločnosti Ultrafilm, medzi nimi dokumenty v réžii Z. Piussi a aj tie, ktoré režíroval Maroš Berák. Ide o filmy Sprisahanie šedej rasy (2017), Viktor, človek víťazný (2007), Poslušný prezidentovi republiky (2005) a Portrét pilota Režňáka (2004).

Filmárka sprístupní aj film Babička (2008), ktorý vznikol v produkcii Čestmíra Kopeckého. „Skoro pred desiatimi rokmi, 17. novembra, sme sa stretli s mužmi novembra, pýtali sme sa ich a oni nám rozprávali svoje verzie novembrových a ponovembrových udalostí,“ povedala Z. Piussi s tým, že Audiovizuálny fond jej vtedy odmietol dať na film peniaze s komentárom, že ešte nie je čas, aby takáto snímka vznikla.

Film však natočili a podľa autorky naštval tých, ktorí v ňom účinkovali, ale aj mnohých ďalších. „Radi by sme ho, ale aj naše ďalšie filmy, ešte raz priblížili divákom k dátumu 17. november, nech sa môžu zamyslieť a porozumieť dobe, v ktorej žijeme,“ dodala Z. Piussi.

Dostupný bude aj film Krehká identita o slovenských národovcoch. „Robili sme ho v čase, keď ešte nikto netušil, že problém s nacionalizmom nastane, Kotleba nemal ani jedno percento. Viem, že tento film by sa teraz už nedal urobiť, pretože ľudia sa so svojimi názor mi stále viac uzatvárajú do svojich bublín,“ uviedla Z. Piussi.

Zuzana Piussi zverejní svoje filmy na YouTube, symbolicky k 17. novembru

Dostupný bude aj film Krehká identita

Slovenská autorka dodala, že spomínané snímky mali vždy krátku distribúciu s malou propagáciou. „Často sa stáva, že mi ľudia píšu, aby som im naše filmy posielala. Preto sme sa pustili do tejto bezplatnej možnosti, cez YouTube,“ dodala.