S Facebookom sa súdi niekdajší startup Six4Three, ktorý v roku 2013 spustil na sociálnej sieti kontroverznú aplikáciu Pikinis, ktorá umožňovala používateľom vyhľadávať fotky svojich priateľov v plavkách. Žalobu kvôli zlyhaniu spomínanej aplikácie podali vývojári už v roku 2015, teda krátko po tom, čo Facebook obmedzil prevádzkovateľom pridružených služieb prístup k informáciám o priateľoch používateľov.

S novými obvineniami však prišiel Six4Three až minulý týždeň. Vychádzajú z tisícov e-mailov a správ posielaných v rámci vedenia Facebooku vrátane M. Zuckerberga, ktorý údajne na celú schému agresívne dátovej politiky dohliadal. Spomínaná komunikácia je momentálne zapečatená, píše The Guardian, a Facebook má do utorka čas na to, aby formálne požiadal o pokračujúce utajenie dokumentov. Ak tak neurobí, budú zverejnené.

„Dôkazy odhalené žalujúcou stranou ukazujú, že škandál okolo Cambridge Analytica nebol výsledkom obyčajnej nedbanlivosti na strane Facebooku, ale priamym dôsledkom zákernej a podvodnej praxe, ktorú Zuckerberg v roku 2012 navrhol, aby zamaskoval svoju neschopnosť predvídať prechod sveta na smartfóny,“ uvádzajú dokumenty predložené súdu v kalifornskom San Mateo.

Podľa žaloby poslúžilo Facebooku lákadlo v podobe dlhodobého prísunu údajov o používateľoch ako nástroj na posilnenie nákupu reklám na mobilnú verziu sociálnej siete. M. Zuckerberg údajne nútil klientov k zadávaniu drahých reklám na mobilnú platformu pod hrozbou straty prístupu k údajom. Malo ísť o reakciu na masový prechod používateľov z počítačov na smartfóny, ktorý vraj výrazne zredukoval príjmy Facebooku z reklamy.

Spoločnosť tiež podľa právnych dokumentov využívala možnosť prerušiť prístup k údajom na to, aby vyradila z prevádzky konkurenčné služby alebo aby majiteľa perspektívnych aplikácií dotlačili k ich predaju pod trhovú hodnotu.

V dokumentoch predložených súdu v januári ešte Six4Three obviňuje Facebook, že prevádzkovateľ sociálnej siete cez svoje mobilné aplikácie vo veľkom sledoval používateľov a osoby, s ktorými boli v kontakte, a to vrátane tých, ktoré nemali na portáli účet. Spoločnosť údajne na zariadeniach s operačným systémom Android dokázala sledovať obsah a ďalšie parametre textových správ. Na mobiloch iPhone podľa Six4Three získala prístup k väčšine fotografií, nevynímajúc tie, ktoré neboli pridané na Facebook.

Facebook na nové obvinenia reagoval vyjadrením, že tvrdenia nemajú žiadnu právnu podstatu a spoločnosť sa bude naďalej ostro brániť. Celý prípad sa snaží firma M. Zuckerberga zmiesť zo stola protestom v rámci špecifického kalifornského zákona zamýšľaného za účelom ochrany slobody slova, napísal The Guardian.

Facebook sa odvoláva na právo prestať vydávať isté informácie tretím stranám, teda vývojárom aplikácií. Podľa reportérky The Guardian Carole Cadwalladrovej je však táto argumentácia problematická vzhľadom na dlhodobý postoj spoločnosti, že Facebook nie je vydavateľom, ale len „neutrálnou platformou“.

Súdny proces má v Kalifornii začať v apríli 2019.