Byty príbuzných zakladateľa a šéfredaktora nezávislého investigatívneho portálu The Insider Romana Dobrochotova vo štvrtok prehľadala ruská polícia. Informoval o tom web OVD-Info s odvolaním sa na novinárovu matku.

Dobrochotovova právnička Julija Kuznecovová pre spravodajský web RBK uviedla, že jej mandant bol 23. septembra vyšetrovacím oddelením FSB Ruska zaradený na zoznam hľadaných osôb a je po ňom vyhlásené pátranie.

Voči jej klientovi bolo okrem toho začaté trestné stíhanie pre nezákonné prekročenie hraníc. Dopustil sa ho údajne v čase od 31. júla do 1. augusta, keď „nezákonne prekročil štátnu hranicu Ruskej federácie z Voronežskej do Luhanskej oblasti“.

KK15 Petrohrad - Policajt telefonuje pred graffiti ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného 28. apríla 2021 v Petrohrade. FOTO TASR/AP
A police officer speaks on the phone near to graffiti of Russia's imprisoned opposition leader Alexei Navalny in St. Petersburg, Russia, Wednesday, April 28, 2021. (AP Photo/Ivan Petrov)
Neprehliadnite

Ruské úrady nekonajú v rukavičkách, na zozname zahraničných agentov aj web Mediazona

Samotný Dobrochotov pre spravodajský RBK potvrdil, že sa teraz nachádza mimo Ruska. Dodal, že príbuzných, u ktorých polícia vo štvrtok vykonala prehliadku, previezli na výsluch. Z bytov policajti odniesli mobilné telefóny a počítače.

Spravodajský web, ktorý Dobrochotov založil a vedie ako šéfredaktor, je od 23. júla ruským ministerstvom spravodlivosti zaradený na zoznam tzv. zahraničných agentov.

Dobrochotov nedávno v rozhovore pre web Meduza.io uviedol, že to môže súvisieť s tým, že The Insider je zaregistrovaný v Lotyšsku. Meno jeho šéfredaktora v zozname nie je, potvrdila vo štvrtok jeho právnička.

Youtube video
Neprehliadnite

Nemecký YouTube zablokoval kanály Russia Today, Rusko pripraví odvetné opatrenia

The Insider v spolupráci so zahraničnými investigatívnymi médiámi písal o kauzách pokusu o otrávenie ruského opozičného politika Alexeja Navaľného a bývalého agenta ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa a jeho sestry Julie.

Venoval sa aj vražde Čečenca s gruzínskym občianstvom Zelimchana Changošviliho v Berlíne. Vyšetrovaním sa zistilo, že sú do nich zapletené ruské tajné služby.