Dvoch zakladateľov komunikačného kanálu Nexta Live na sociálnej sieti Telegram, na ktorom sa mobilizujú účastníci opozičných protestov, zaradili bieloruské orgány na zoznam teroristických organizácií. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

Sciapan Pucila a Raman Pratasevič, ktorí Nextu založili, žijú momentálne vo Varšave. Obaja sa v stredu objavili na zozname Výboru štátnej bezpečnosti (KGB) obsahujúcom „osoby zapojené do teroristických aktivít". Podľa dokumentu, ktorý je k dispozícii on-line, boli obaja na zoznam zaradení na základe skorších obvinení z organizovania hromadných nepokojov, čo je trestný čin, za ktorý hrozí až 15 rokov väzenia.

Títo dvaja blogeri sú v súčasnosti jedinými bieloruskými občanmi na zozname KGB, ktorý obsahuje mená približne 700 osôb a nachádzajú sa na ňom prevažne štátni príslušníci krajín Blízkeho východu. „V Bielorusku sa terorizmus trestá doživotným väzením alebo smrťou," uviedol vo štvrtok kanál Nexta na svojom twitterovom účte. Pucila a Pratasevič boli tiež pridaní na zoznamy medzinárodne hľadaných osôb v Bielorusku a v Rusku, ktoré podporuje Lukašenkov režim. Bieloruské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok predvolalo poľského veľvyslanca v Bielorusku so žiadosťou o vydanie týchto dvoch aktivistov.

JB 26 Minsk - Bieloruský prezident Alexander Lukašenko počas stretnutia v bieloruskom Minsku 27. októbra 2020. Západom a opozíciou neuznávaný bieloruský prezident Alexander Lukašenko v utorok navrhol vylúčiť z vysokých škôl a univerzít tých študentov, ktorí sa zúčastňujú na úradmi nepovolených protestoch. V sporných bieloruských voľbách z 9. augusta opäť podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil Lukašenko so ziskom vyše 80 percent hlasov. Po vyhlásení výsledkov, ktoré opozícia označila za sfalšované,
Neprehliadnite

Európska únia plánuje rozšíriť sankcie proti Lukašenkovmu režimu

Kanál Nexta Live je momentálne zrejme najznámejším zdrojom informácií o aktivitách bieloruskej opozície a má takmer 1,8 milióna členov. Obrovskú popularitu získal počas protestov proti výsledkom augustových prezidentských volieb a prívržencom opozície často slúži aj na ich vzájomnú koordináciu. Bieloruský súd v októbri označil kanál Nexta Live za „extrémistický" a nariadil jeho zablokovanie.

Mohutné protesty v Bielorusku vypukli po vyhlásení výsledkov prezidentských volieb, ktoré sa konali 9. augusta a podľa ústrednej volebnej komisie v nich zvíťazil Lukašenko. Opozícia ich výsledky však neuznáva a tvrdí, že víťazom je jej kandidátka Sviatlana Cichanovská.