Mnoho krajín ruskú inváziu na Ukrajinu odsúdilo, sieť facebookových skupín by ale rada zmenila, ako je vo svete vnímaný ruský prezident Vladimir Putin, píše spravodajský web BBC. Správu prebrali web ČTK.

Milióny ľudí si pozreli príspevky, ktoré Putina vykresľujú ako usmievavého, láskavého a mierumilovného. Redaktori BBC sledovali činnosť takzvaných Putinových superfanúšikov a zisťovali odkiaľ pochádzajú. Veľké proputinovské facebookové skupiny pritom analyzovali s pomocou výskumníkov z londýnskeho think tanku Institute for Strategic Dialogue (ISD).

Desať proputinovských skupín

Odborníci z ISD identifikovali desať verejných proputinovských skupín, jedna z nich sa napríklad nazývala Vladimir Putin – vodca slobodného sveta. Dohromady majú tieto skupiny asi 650 000 členov a obsahujú snímky a príspevky, ktoré oslavujú Putina.

Obsah je pritom v niekoľkých jazykoch, vrátane angličtiny, ruštiny, perzštiny, arabčiny a khmerčiny. Skupiny sa tešia veľkej obľube a pravidelne sa na nich objavujú nové príspevky. V uplynulom mesiaci výskumníci napočítali 16.500 príspevkov, na ktoré reagovalo viac ako 3,6 milióna používateľov.

Všeobecne sa dá povedať, že spomínané skupiny Putina vykresľujú ako hrdinu, ktorý sa postavil Západu. Na snímkach sa ruský vodca často ,,sebavedome prechádza, drží šteňatá, túžobne hľadí do kamery, salutuje vojakom a jazdí na rade divokých zvierat, vrátane medveďov a levov," píše BBC.
Od zahájenia ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára v analyzovaných proputinovských skupinách pribudlo viac ako 100 000 nových členov.

Fanúšikovia s viacerými účtami

Pri skúmaní tých najaktívnejších vyšlo najavo, že mnoho fanúšikov, ktorí sú uvedení ako správcovia skupín, má pod rovnakým menom druhý účet. Takých účtov výskumníci objavili viac ako 100. Tieto účty sa obvykle navzájom sledujú a niekedy si posielajú priateľské správy alebo emotikony so srdiečkami. Spomínaní užívatelia proputinovské účty spravujú spolu s profilmi, ktoré sa prezentujú ako oficiálne účty ruských bezpečnostných služieb alebo ruských úradov, ale sú zjavne falošné.

Prevádzkovanie duplicitných účtov môže byť porušením pravidiel Facebooku, uvádza ISD. Vedúci výskumník Mousatafa Ayad vysvetlil, že v tomto prípade ide o takzvaný ,,astroturfing" - teda internetovú operáciu, do ktorej je zapojených viac profilov a ktorej cieľom je vytvoriť dojem širšej občianskej podpory. Kampaň ,,vytvára zdanie širokej podpory pre Putina a Kremeľ v tieni invázie a spolieha sa na neautentické svedectvá, aby dosiahla svoj cieľ", uvádza sa v správe ISD.

Neobvyklé správanie

Pri starostlivejšom skúmaní správcov niektorých zo skupín možno vypozorovať neobvyklé správanie. Jedna zo správkýň, ktorá sa prezentuje ako Marine a tvrdí, že sa nachádza v Sýrii, používa tri rôzne účty, aby ich prostredníctvom zvyšovala podporu pre Putina. Všetky tri účty zdieľajú príspevky v arabčine v rovnakú hodinu každý deň.

Ďalšia moderátorka, Victoria z Kambodže, zdieľa obsah v khmerskojazyčnej skupine. Od 4. februára jej príspevky vyvolali viac ako 34 000 reakcií a boli zdieľané viac ako 4 000-krát.

Marine a Victoria spoločne spravujú khmerskojazyčnú stránku na facebooku, čo je názorným príkladom toho, ako spolu niektoré proputinovské účty spolupracujú.

Robia zadarmo a o vojne hovoriť nechcú

Príspevky podporujúce Putina sú hojne zdieľané v rôznych skupinách, napríklad jeden facebookový účet, ktorého majiteľ sa mal nachádzať v Bulharsku, zdieľal rovnakú fotografiu Putina rádovo niekoľko minút 12-krát.

Redaktori BBC sa pokúsili s niektorými správcami skupín spojiť, ale väčšinou nemali veľa šťastia.
Raj z Kene, ktorý je členom niekoľkých proputinovských skupín a má na konci svojho facebookového mena ,,Putin", redaktorom zdvihol telefón. V krátkom rozhovore nazval Putina ,,skvelým lídrom", ale povedal, že o vojne hovoriť nechce. Na ďalšie e-mailové otázky, v ktorých sa ho redaktori pýtali na jeho záujem o Rusko, neodpovedal.

Hasmik, ktorá je z Arménska a tvrdí, že je novinárka, teraz pomáha spravovať šesť proputinovských skupín. Na otázku, ako sa k tomu dostala, odpovedala, že skrze ľudí, ktorí to robili skôr ako ona. Hovorí, že peniaze za spravovanie skupín nedostáva.

Reakcia Facebooku

Je ťažké zistiť, čo ľudí za spomínanými facebookovými účtami motivuje. Nie je tu žiadne zjavné spojenie s ruskou vládou a na rozdiel od iných známych ruských dezinformačných kampaní nie je sieť nijako rafinovaná a ľudia, ktorí sa na nej podieľajú, svoje zámery neskrývajú. Nedá sa však vylúčiť, že sieť má nejaké väzby na ruské úrady alebo proputinovské subjekty v Rusku. Veľa ľudí vo svete zároveň podporuje Putinov protizápadný postoj.

BBC kontaktovala spoločnosť Facebook, ktorá uviedla, že má zásady proti falošným účtom a že na základe informácií zo správy a vlastného vyšetrovania rad profilov pozastavila. ,,Pokračujeme v dôrazných opatreniach, aby sme zabránili šíreniu dezinformácií súvisiacich s krízou na Ukrajine," povedal hovorca materskej spoločnosti Meta.

V priebehu analyzovania proputinovských stránok redaktori BBC narazili na ďalšie falošné profily vydávajúce sa za samotného Putina.

Ďalšie dôležité správy

Na archívnej snímke z 18. júla 2019 ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a ukrajinský opozičný politik Viktor Medvedčuk, ktorý má väzby na Putina diskutujú počas stretnutia v Petrohrade. Medvedčuk je považovaný za najvplyvnejšieho proruského politika na Ukrajine. Šéfuje strane Opozičná platforma - Za život. V médiách získal prezývku
Neprehliadnite

„Putinov kmotor“ Medvedčuk plánoval z Ukrajiny utiecť do Podnesterska