Služba WhatsApp pre bezplatné posielanie odkazov a telefonovanie predĺžila užívateľom o tri mesiace lehotu, do kedy musia odsúhlasiť nové pravidlá na ochranu osobných údajov. Doteraz tak mali urobiť do 8. februára, v piatok firma uviedla, že im dá čas do 15. mája. Aj naďalej platí, že ak používateľ nové pravidlá neodsúhlasí, nebude už môcť WhatsApp používať. Spoločnosť reaguje na kritiku a odliv užívateľov ku konkurenčným službám, napísala agentúra DPA.

Nevôľu užívateľov vzbudil WhatsApp po tom, čo im zaslal informáciu, ktorú bolo možné chápať tak, že ak chcú jeho služby využívať aj naďalej, musia súhlasiť s tým, že bude môcť zdieľať viac informácií o nich so svojou materskou spoločnosťou Facebook. Takéto údaje slúžia okrem iného na lepšie zacielenie reklamy na konkrétneho užívateľa.

Konkurenčné aplikácie zaznamenávajú obrovský nárast v počte sťahovaní
Neprehliadnite

WhatsApp v problémoch. Konkurenčná aplikácia Signal raketovo rastie

WhatsApp už medzitým vysvetlil, že správy jednotlivých užívateľov sú šifrované a zostanú súkromné. Dodal tiež, že prax zdieľania niektorých užívateľských dát s Facebookom nie je nová a že ju nebude ďalej posilňovať. Svoj zámer plánuje do polovice mája lepšie vysvetliť.

WhatsApp je vôbec najúspešnejšou chatovacou službou. Používajú ho viac ako dve miliardy ľudí. Mnohí ho ale po oznámení nových pravidiel o ochrane osobných údajov začali opúšťať a otvárali účty u konkurenčných služieb Telegram, Signal alebo Threema. K odchodu od WhatsApp a k používaniu Signalu ich minulý týždeň vyzval aj populárny zakladateľ automobilky Tesla a miliardár Elon Musk.