Na stránke Sľuby.sme.sk budú združené desiatky vyslovených sľubov politikov, ale aj ďalších verejných osôb a organizácií vrátane prokurátorov, vyšetrovateľov, osôb z tretieho sektora, súdov či mimovládok.
Každý sľub má pridelený časovač, ktorý ráta, koľko času uplynulo, odkedy niekto tento sľub vyslovil „Napríklad na vyšetrenie kauzy Gorily, ktoré malo prebehnúť rýchlo a efektívne, čakáme už skoro päť rokov,“ uvádza Sme. V prípade, že autor sľubu vyslovil aj predpokladaný dátum naplnenia, časovač ukáže, koľko času zostáva do naplnenia sľubu.
Sľuby sa dajú sledovať v jednom celku, ale aj zobraziť podľa osôb či organizácií, ktorým patria. Nateraz je v zozname 11 politikov a ich výroky – od premiéra Roberta Fica cez predsedu ĽS NS Mariana Kotlebu až po prezidenta Andreja Kisku.
Administrátori portálu dohliadajú na to, či je sľub stále aktívny, či ho osoba alebo organizácia splnili, čiastočne splnili alebo nesplnili. Každý sľub obsahuje informáciu, ktorá vysvetľuje, na základe akých faktov a kritérií administrátori vyhodnotili daný sľub.
Sledujú sa všetky organizácie aktívne vo verejnom priestore, teda nielen politické subjekty. Príkladom je okresný súd v Bratislave a prípad zavlečenia Michala Kováča mladšieho.
Administrátormi Sľuby.sme.sk sú autori stránky Demagog SK, ktorá štartovala ako študentský projekt zameraný na overovanie pravdivosti výrokov politikov a ich manipulatívne narábanie s faktami, napríklad v televíznych diskusiách. Projektovým manažérom za Sme je Peter Nagy.
Sľuby na stránku môžu pridávať aj používatelia, ktorí môžu zároveň nahlásiť aj splnenie respektíve nesplnenie záväzku. Na stránke pridania sľubu vyplní používateľ požadované údaje a ak administrátori vyhodnotia, že ide o skutočný sľub, ktorý na stránke ešte nie je, pridajú ho. Ak návštevník zistí, že sľub bol už splnený, nesplnený alebo pribudli závažné novinky, môže administrátorov na to upozorniť poznámkou v boxe, ktorý sa nachádza pri každom sľube.
„Cieľom portálu je vytvoriť online pamäť pre verejnosť, ktorá tak bude mať možnosť kontrolovať činnosť politikov a vyhodnocovať ich dôveryhodnosť,“ uvádza k projektu vydavateľstvo.
Sľuby.sme.sk majú okrem širokej verejnosti pomôcť pri práci aj novinárom, ktorí sa často konfrontujú s politikmi a ich nesplnenými sľubmi. Projekt by mal slúžiť ako zdroj historických informácií a nástroj pre konfrontáciu verejných činiteľov.
V grantovom kole Googlu na podporu online žurnalistických projektov uspelo Sme vlani na jeseň. Peniaze získalo spolu s desiatkami ďalších médií. Zo Slovenska sa presadil v súťaži aj Denník N, ktorý v spolupráci s ďalšími publishermi v regióne vytvára open-source platformu „REMP“. Tá má vydavateľom pomôcť lepšie pochopiť a monetizovať ich publikum, zhodnotiť obsah a predávať služby.