Vyšetrovatelia z amerického FBI s pomocou sociálnej siete Facebook chytili medzinárodný zločinecký gang, ktorý nakazil počítačovým vírusom Yahos až 11 miliónov počítačov po celom svete.
Získal tak údaje z kreditných kariet, bankových účtov a osobných informácií, vďaka ktorým spôsobil straty viac ako 850 miliónov dolárov.
Ako informovala napísala agentúra Reuters, v odbore kybernetickej kriminality išlo o jeden z najväčších úlovkov.
Okrem najväčšie komunikačnej siete na svete FBI pomáhalo aj niekoľko medzinárodných bezpečnostných agentúr. Pri záťahu zadržali desať ľudí, ktorí sa na šírení vírusu Yahos podieľali od roku 2010 do októbra 2012.
Sociálna sieť pomáhala identifikovať podozrivých a nájsť napadnuté účty, spresnila FBI.
Zadržaní pochádzajú z Bosny a Hercegoviny, Chorvátska, Macedónska, Nového Zélandu, Peru, Veľkej Británie a Spojených štátov. Celkové škody, ktoré skupina napáchala, FBI vyčíslila na viac ako 580 miliónov dolárov, pričom však neupresnila, čoho sa konkrétne straty týkali.
Získať presné dáta je komplikované, ale podľa odborníkov kybernetická zločinnosť na celom svete stúpa úmerne tomu, ako sa okrem iného stále viac rozširuje internetové pripojenie cez mobilné telefóny.
Zdroj: SITA / AP