Európska únia prísne dohliada na využívanie umelej inteligencie firmami. Reguláciou chce uchrániť práva jednotlivcov, upozorňuje v rozhovore pre Český rozhlas európska komisárka pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová.
Zákon o umelej inteligencii
Európsky parlament prijal rokovaciu pozíciu k Zákonu o umelej inteligencii. Nové pravidlá majú podporiť zavádzanie dôveryhodnej umelej inteligencie zameranej na človeka a chrániť zdravie, bezpečnosť, základné práva a demokraciu pred jej škodlivými účinkami.
Momentálne začínajú prebiehať rokovania s členskými štátmi Únie o konečnej podobe zákona.
Generatívne systémy ako napríklad ChatGPT musia po novom spĺňať požiadavky na transparentnosť. Zároveň musia označovať produkty umelej inteligencie. Tento prístup má odlíšiť falošné obsahy od skutočných a poskytnúť záruky proti vytváraniu nezákonného obsahu.
Dohoda o samoregulácii
Napriek tomu, že nariadenie o umelej inteligencii pravdepodobne vstúpi do platnosti až o dva roky, je viac-menej pre technologické firmy už záväzné. „Už teraz sa s nimi dohadujeme na tom, aby v rámci svojej zodpovednosti zvýšili starostlivosť o bezpečnosť technológií,“ vysvetľuje komisárka EÚ Věra Jourová.
Jedným z „bezpečnostných mantinelov“, ktoré si môžu spoločnosti svojvoľne nastaviť, je už vyššie spomínané označovanie produktov AI.
„Chcem, aby boli zachované práva jednotlivcov, v tomto prípade právo na informácie, aby človek vedel, že to, čo číta alebo vidí, je produktom umelej inteligencie. A tiež slobodu prejavu, pretože v momente, keď začneme chrániť slobodu prejavu alebo práva duševného vlastníctva robota, v skutočnosti oslabujeme skutočnú osobu."
Práve technologické firmy a digitálny priestor sú pánmi situácie, kedy umelá inteligencia môže slúžiť k úžitku, ale aj k napáchaniu škôd.
Twitter je mimo hry
Dramatický vývoj technológií okrem iného smeruje aj k nežiadúcej kombinácii využitia umelej inteligencie a dezinformačných kampaní.
„Sme zaplavení dezinformačnými kampaňami, nie sú to len klebety či nevhodné slová na internete. Ide o cielené kampane s cieľom narušiť slobodné voľby a manipulovať s ľuďmi. Spoločnosti sa zaväzujú na základe dobrovoľnej dohody, aby sa na tieto veci zamerali," hovorí Věra Jourová.
Výnimkou je sociálna sieť Twitter, ktorá sa na rokovaniach nezúčastňuje a nedávno odstúpila od dobrovoľného kódexu dezinformácií.
„Twitter si je dobre vedomý toho, že ho zasiahne prísna regulácia dezinformácií a nezákonného obsahu, ktorá má vstúpiť do platnosti tento rok v auguste," uviedla podpredsedníčka Európskej komisie.
Regulácia Únie sa na Twitter pre jeho pôsobenie na európskom trhu naďalej vzťahuje. Komisárka EÚ nevylučuje ani jeho definitívny koniec v Európe.
Ďalšie dôležité správy
