Veľkou skúškou v týchto dňoch v Spojených štátoch prechádza nielen volebné infraštruktúra, ale aj sociálne siete, ktoré sa stretávajú s vlnou dezinformácií spojených s vrcholiacom voľbami. Nový príklad priniesol záver víkendu, keď spojenci prezidenta Donalda Trumpa na základe fotografie z minulého roka obviňovali jeho rivala Joea Bidena z nedodržiavania protiepidemických zásad. Facebook dnes manipulatívne príspevok opatril varovným odkazom.
Médiá a analytici v posledných mesiacoch pozorujú záplavu volebných dezinformácií, ktorá môže na sociálnych sieťach pre mnohých voličov vytvárať akúsi alternatívnu realitu kampane. Vo veľkom sa šíri nepodložené tvrdenia o korešpondenčnom hlasovaní či o volebných podvodoch, ďalej napríklad konšpiračné teórie o tom, že predstavitelia Demokratickej strany zneužívajú deti. Platformy ako Facebook a Twitter v tejto súvislosti ohlásili rad opatrení, najmä pokiaľ ide o potláčaní neprávd okolo organizácie volieb a ich výsledkov.

Twitter bude varovať užívateľov pred neoficiálnymi výsledkami volieb v USA
,,Minuli miliardy dolárov na zlepšenie bezpečnosti, pravidiel a procesov na svojich stránkach. V posledných mesiacoch, počas rastúcich obáv, že po voľbách môžu vypuknúť násilnosti, podnikli firmy viacero krokov v snahe zablokovať nepravdy a zvýrazniť overené informácie," píše v novej analýze denník The New York Times. Napríklad Facebook vraj uvádza, že dezinformáciami a ďalším škodlivým obsahom na platformách spoločnosti sa už zaoberá cez 35-tisíc pracovníkov.
Zásadným impulzom v tomto smere boli minulé prezidentské voľby v USA, pred ktorými ruskí aktéri na sociálnych sieťach šírili manipulatívne obsah s cieľom rozdúchavať vášne medzi voličmi. Odvtedy sa však situácia výrazne zmenila a experti konštatujú, že dezinformácie súvisiace s tohtoročným hlasovaním sú prevažne domáceho pôvodu. Dokladá to aj fakt, že zavádzajúce či priamo nepravdivé informácie sa opakovane objavujú na oficiálnych účtoch prezidenta Trumpa.

Podľa Bidena sú čísla jasné. Chystáme sa vyhrať, vyhlásil. Sledujte náš online prenos
Fotku Bidena bez rúška a obvinenia, že kandidát Demokratickej strany v zákulisí nedodržiava hygienické pravidlá, zase na twitteri šíril bývalý šéf amerických tajných služieb a súčasný Trumpov vyslanec pre kosovsko-srbský dialóg Richard Grenelle. V jeho príspevku boli vedľa seba dva snímky, pričom na jednom Biden s odhalenou tvárou hovorí v lietadle s poradkyňou a na druhom hovorí vonku s nasadenou rúškom. Prvá fotografia je však z novembra 2019.
Grenellov príspevok bol zdieľaný viac než 16-tisíc krát. Twitter prostredníctvom hovorcu oznámil, že neporušuje zásady platformy, a že k nemu nebude pripojený žiadny varovný popisok. Zdieľal ho mimo iných Trumpovi naklonený komentátor Mark Levin, ktorý má na twitteri vyše 2,5 milióna sledujúcich, pričom obsah propagoval aj na facebooku. Táto platforma však Levinov príspevok označila za ,,nepravdivú informáciu" a rovnako postupovala aj proti jeho kópiám.

Kampaň v USA ovládla ekonomika a pandémia. Biden začal bojovať skoro, tvrdí oxfordský profesor
Televízia CNN si dnes všíma aj ďalšie internetové manipulácia namierené proti Bidenovi. Twitter údajne označil za zmanipulované video, ktoré vytváralo dojem že bývalý viceprezident na jednom z vystúpení v rámci kampane zabudol, v akom je štáte. Podvodný klip nazbieral cez víkend cez milión prezretí, uvádza CNN.