Singapurská vláda v pondelok predložila parlamentu návrh zákona, ktorý má zabrániť zahraničným zásahom do domácej politiky, informovala agentúra Reuters. Táto legislatíva úradom umožní zasiahnuť voči "nepriateľským informačným kampaniam".

Predložený návrh zákona sa podľa singapurského ministerstva vnútra zameriava na obsah, ktorý „môže Singapuru spôsobiť okamžitú a významnú ujmu ako podnecovanie k násiliu alebo vyvolávanie nepriateľstva medzi rôznymi skupinami“.

EBE 2 Liverpool - Na snímke muž kŕmi  vtáky pri jazere v parku Sefton počas teplého dňa v anglickom Liverpoole v pondelok 26. júla 2021. FOTO TASR/AP


A man feeds the birds by the lake at Sefton Park, as the warm weather there continues, in Liverpool, England,  Monday July 26, 2021. (Peter Byrne/PA via AP)
Neprehliadnite

Na ľudí nad 50 rokov reklama veľmi necieli. Pritom sú denne na internete a nakupujú v e-shopoch

Úrady budú môcť poskytovateľom internetových služieb nariadiť, aby lokálne zablokovali škodlivý obsah. Zákon takisto navrhuje zablokovanie sťahovania aplikácií používaných na šírenie nevhodného obsahu.

Ministerstvo vnútra podľa svojich vyjadrení v posledných rokoch zaznamenáva množstvo prípadov, kde rôzne entity využívajú sociálne siete a komunikačné technológie na páchanie trestných činov voči iným krajinám.

Zákon sa však podľa ministerstva nebude vzťahovať na občanov Singapuru, ktorí vyjadrujú svoje politické názory - pokiaľ nebudú konať v prospech zahraničných subjektov.

Instagram
Neprehliadnite

Podvodníci vám na Instagrame zablokujú účet a ešte na tom zarobia. Dvakrát

Singapur v máji 2019 schválil zákon kriminalizujúci zverejňovanie falošných správ (fake news) a umožňujúci vláde zablokovať takýto obsah a tiež nariadiť jeho odstránenie. Ľudskoprávne skupiny upozornili, že tento zákon môže poškodiť slobodu prejavu, pripomína Reuters.