D. Trump občas obviňuje z šírenia falošných správ, takzvaných „fake news“, tradičné médiá, ako sú televízia CNN alebo NBC.
Aktuálny prieskum, o ktorom informoval server Politico, ukázal, že s takým názorom šéf Bieleho domu zďaleka nie je sám. Sedemdesiatsedem percent respondentov vyjadrilo názor, že veľké tradičné televízie a noviny šíria „falošné správy“.
Medziročne tak nedôvera voči mediálnym spoločnostiam prudko vzrástla. Vlani v obdobnom prieskume vyjadrilo obavy zo šírenia dezinformácií 63 percent opýtaných.
Tridsaťjeden percent z 803 opýtaných je presvedčených, že médiá šíria dezinformácie pravidelne a 46 percent si myslí, že sa tak deje príležitostne.
Američania sa však rôznia v predstavách o tom, čo sú „fake news“. Šesťdesiatpäť percent sa prikláňa k širšiemu poňatiu, že ide o rozhodnutie redakcií o tom, aké témy budú spravodajsky pokrývať. Štvrtina respondentov bola pre užšiu definíciu „fake news“ ako šírenie fakticky nesprávnych informácií.
Samotný pojem „fake news“ sa prekvapivo dobre ujal medzi Trumpovými priaznivcami, ale aj medzi odporcami.
Podľa prieskumu Monmouthskej univerzity sa 61 percent demokratov domnieva, že médiá šíria dezinformácie. Vlani to bolo 43 percent.
Medzi republikánmi počet tých, čo médiám nedôverujú, medziročne vzrástol zo 79 na 89 percent a u osôb, ktoré sa považujú za nezávislé, zo 66 na 82 percent.
Američania sa tiež stále viac líšia v názoroch na to, aké sú motivácie k skresľujúcemu spravodajstvu. Štyridsaťdva percent respondentov verí, že veľké médiá šíria dezinformácie s cieľom podporiť konkrétnu politickú agendu.
Osemdesiattri percent Američanov sa domnieva, že nepravdivé informácie sa snažia do veľkých médií zvonku podstrčiť záujmové skupiny. Zvlášť silný je tento trend podľa Američanov na sociálnych sieťach.
Podľa 87 percent opýtaných sa snažia záujmové skupiny vkladať falošné správy na siete ako Facebook a YouTube.