Ústavný súd v prospech Wikipédie rozhodol hlasovaním v pomere 10:6, informoval vo štvrtok denník The Guardian s odvolaním sa na turecké médiá. Zakladateľ tejto online encyklopédie Jimmy Wales rozhodnutie súdu privítal a na Twitteri zverejnil svoju fotografiu z cesty do Istanbulu s odkazom Turecko, vitaj späť!

Zákaz prístupu k všetkým jazykovým verziám Wikipédie platil v Turecku od apríla 2017. Podľa Ankary viaceré heslá na Wikipédii tvrdili, že turecká vláda bola zapletená do ropného obchodu s džihádistickou organizáciou Islamský štát (IS), pričom Turecko obviňovali z podpory IS a ďalších teroristických skupín.

Po tom, ako Wikipédia odmietla daný obsah odstrániť - odvolávajúc sa na svoj odpor proti cenzúre -, Ankara vyhlásila, že Wikipédia je súčasťou kampane zameranej na pošpinenie dobrého mena krajiny. Wikimedia Foundation, nezisková nadácia prevádzkujúca Wikipédiu, oficiálne požiadala turecký ústavný súd o rozhodnutie v máji 2017 po tom, ako zlyhali rokovania s tureckými činiteľmi, ako aj pokusy o dosiahnutie spravodlivosti na nižších súdoch.

Cenzúra internetu je v tejto krajine pálčivým problémom. Turecké úrady blokujú najmenej 127-tisíc všeobecných a 95-tisíc osobných webových stránok. Sociálne siete ako Facebook či Twitter sú tu často krátkodobo blokované, zvyčajne po protestoch alebo teroristických útokoch. Stanica BBC dopĺňa, že Turecko sa na globálnom indexe slobody médií, ktorý zostavuje medzinárodná mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc (RWB), nachádza spomedzi 180 hodnotených krajín v súčasnosti na 157. mieste.