Sociálna sieť Twitter zablokovala účet, ktorý zdieľal príspevky, ktoré začal pred niekoľkými dňami zverejňovať na svojich webových stránkach americký exprezident Donald Trump. Ten bol pritom z Twitteru nadobro vykázaný tento rok v januári, keď vyjadril podporu svojim prívržencom, ktorí násilne vtrhli do budovy Kongresu. Hovorkyňa Twitteru uviedla, že účet porušil pravidlá spoločnosti ohľadom obchádzania zákazov. Server BBC však napísal, že Trumpove príspevky na Twitteri zdieľa naďalej rada ďalších podobných účtov.

Zablokovaný účet niesol názov @DJTDesk a jeho popis znel „príspevky kopírované (...) menom 45. prezidenta Spojených štátov. Pôvodne napísané cez DonaldJTrump / Desk".

Trump v utorok predstavil novú sekciu na svojich stránkach, kam posiela svoje krátke vyhlásenia, ktoré nesú názov „zo stola Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhľad stránky aj formát jeho príspevkov je podobný Twitteru, používatelia však nemôžu na jeho príspevky nijako reagovať. Majú však možnosť ich pomocou dvoch tlačidiel zdieľať na Twitteri i na Facebooku, kde sú Trumpove účty takisto pozastavené.

WA 11 Dalton - Končiaci americký prezident Donald Trump reční na predvolenom zhromaždení v Daltone v štáte Georgia, kde sa v utorok 5. januára 2021 rozhoduje o zvyšných dvoch kreslách v Senáte USA. FOTO TASR/AP 


President Donald Trump speaks during a campaign rally for Sen. Kelly Loeffler, R-Ga., and David Perdue at Dalton Regional Airport, Monday, Jan. 4, 2021, in Dalton, Ga. (AP Photo/Evan Vucci)
Neprehliadnite

Trump spustil stránku na zdieľanie svojich príspevkov

Trumpov hovorca Jason Miller pre televíziu NBC povedal, že účet @DJTDesk nezakladal nikto blízky Trumpovi a že exprezident ani k ničomu takému nedal súhlas. Twitter tvrdí, že užívatelia môžu zdieľať niektoré Trumpove vyjadrenia, nedovolí však nikomu, aby touto cestou exprezident v podstate obchádzal permanentný zákaz, ktorý na platforme má. Sociálna sieť nedovoľuje, aby zablokovaný používateľ nechal niekoho prevádzkovať v jeho mene účet, ktorý zastupuje jeho identitu, osobnosť, značku alebo podnikanie.

Twitter zaujal voči exprezidentovi najprísnejší postoj z veľkých sociálnych sietí. Facebook Trumpove účty tiež pozastavil, avšak svoje rozhodnutie nechal preskúmať svojim dozorným orgánom. Ten v stredu označil odstrihnutie exprezidenta od jeho účtov na Facebooku a Instagrame za správne, spoločnosť Facebook má však podľa neho ešte do pol roka objasniť, či bude Trumpov zákaz trvalý alebo nie.

Platforma na zdieľanie videí YouTube potom zakázala Trumpovi nahrávať nové videá, pôvodný obsah je však stále dostupný. Pod jednotlivé nahrávky však používatelia nemôžu pridávať komentáre.