Twitter spustil pilotnú verziu nového nástroja, ktorý by mohol v budúcnosti výraznejšie zapojiť používateľov sociálnej siete do regulácie jej obsahu a odhaľovania dezinformácií. Systém nazvaný BirdWatch ( Vtáčia hliadka) by im umožnil nahlasovať príspevky ako zavádzajúce a pridávať komentáre, ktoré by potom mohli byť k problematickým tweetom pripojené. Twitter, v ktorého logu je symbol vtáčika, má za to, že riešenie, ktoré zapojí samotných užívateľov siete, môže v boji proti nedôveryhodným oznámeniam pomôcť. ,,Nemôžete dôverovať všetkému, na čo na internete narazíte," odkazuje sociálna sieť v pondelkovom videu o svoje novinke. ,,Preto predstavujeme BirdWatch," pokračuje Twitter.

Systém dáva možnosť označiť vybraný tweet ako zavádzajúci. Užívateľ je vyzvaný, aby uviedol, akým spôsobom je daný príspevok manipulatívny a či by mohol spôsobiť ,,značnú ujmu". Následne môžu pridať komentár s kontextom a hodnotiť komentáre iných ľudí. Keď istý komentár nazbiera dostatok hodnotenia, stane sa súčasťou pôvodného príspevku podobne ako je tomu teraz s výstražnými štítkami od správcov platformy.

Zatiaľ BirdWatch beží na samostatnom webe, pričom pilotná verzia nástroja je prístupná iba používateľom zo Spojených štátov. ,,Cieľom je, aby boli nakoniec poznámky viditeľné priamo pri tweetoch, a to pre globálne twitterové publikum, ak bude (okolo nich) panovať zhoda naprieč širokou a rôznorodou skupinou prispievateľov," uviedol viceprezident Twitteri Keith Coleman.

Sociálne siete
Neprehliadnite

Maďarsko chce regulovať právomoci sociálnych sietí

Nový prvok je stále vo vývoji a cieľom autorov je podľa Colemana vybudovať dôveru, že BirdWatch dokáže vytvárať užitočný a vhodný obsah. Tlačová správa spomína aj niektoré potenciálne problémy, ako napríklad snahy o manipuláciu chystaného systému. Twitter však má za to, že ,,komunitný" model kontroly obsahu môže jeho platforme pomôcť.

,,Sme presvedčení, že tento prístup vytvára potenciál na rýchlu reakciu, keď sa šíria zavádzajúce informácie, a môže poskytnúť kontext, ktorému ľudia dôverujú ... Vieme, že to možno nepôjde hladko, a že sa môžu vyskytnúť problémy, ale veríme, že stojí za to tento model vyskúšať, "napísal Coleman.

Twitter je podobne ako ďalšie veľké digitálnej platformy pod tlakom, aby sa v boji proti dezinformáciám viac snažil. Televízia NBC News uvádza, že jeho nový projekt kombinuje prvky moderácie obsahu na sociálnej sieti Reddit a tiež na portáli Wikipedia. Twitter údajne nástroj BirdWatch testuje už asi rok, doterajšie výsledky vraj považuje za povzbudivé.