Spoločnosť Twitter sa dostáva pod rastúci tlak akcionárov, aby jednala s Elonom Muskom, hoci najbohatší človek sveta označil svoju ponuku na prevzatie za 43 miliárd dolárov za najlepšiu a konečnú. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na informované zdroje.

Financovanie akvizície

Aj keď sa pohľady akcionárov Twitteru na to, aká by mala byť spravodlivá cena, líšia, mnohí sa na spoločnosť obrátili po tom, čo Musk načrtol svoj plán financovania akvizície. Vyzvali firmu, aby si nenechala príležitosť na dohodu uniknúť.

Očakáva sa, že správna rada Twitteru označí do štvrtka, kedy má zverejniť výsledky hospodárenia, ponuku za príliš nízku. Avšak niektorí akcionári, ktorí s týmto názorom súhlasia, stále chcú, aby Twitter usiloval o lepšiu ponuku od Muska. Ten za jednu akciu ponúkol 54,20 dolárov.

Jednou z možností, ako môže firma ďalej postupovať, aby získala lepšiu ponuku, je ponúknuť Muskovi svoje účtovné knihy. Môže tiež požiadať o ponuky ďalších možných záujemcov. Podľa zdrojov je teraz stále pravdepodobnejšie, že správna rada sa pokúsi získať od Muska lepšiu ponuku, aj keď súčasnú odmietne.

Možné je všetko

„Nebol by som prekvapený, keby som sa budúci týždeň zobudil a zistil, že Musk zvýšil to, čo označil za najlepšiu a konečnú ponuku, možno až na 64,20 dolárov za akciu," povedal jeden z manažérov fondu, ktorý investoval do Twitteru. Mohol by ale aj podľa neho od plánov úplne odstúpiť. „Možné je všetko," dodal.

Akcie Twitteru v piatok uzavreli na cene 48,93 dolárov. To je proti Muskovej ponuke výrazne menej.

Twitter po Muskovej ponuke prijal kroky, ktorými chce zabrániť tomu, aby zvýšil svoj podiel viac ako deväť percent nad 15 percent bez vyjednania dohody so správnou radou. Musk v reakcii na to pohrozil, že využije podporu od registrovaných akcionárov Twitteru pre svoju ponuku. Pre vedenie Twitteru by to znamenalo oslabenie vyjednávacej pozície, ak by sa ukázalo, že ide proti vôli mnohých investorov.

Podpora akcionárov

Musk sa od 14. apríla, kedy predstavil svoju ponuku, stretáva s akcionármi Twitteru a snaží sa získať pre svoju ponuku ich podporu. Podľa neho je nutné, aby bol Twitter prevedený do súkromného vlastníctva, aby sa mohol rozvíjať a stal sa skutočnou platformou pre slobodné vyjadrovanie.

Výhodou pre správnu radu Twitteru je, že Muskova ponuka neprinútila armádu jeho priaznivcov na Twitteri stať sa novými akcionármi, ktorí by mohli podporiť jeho ponuku, uvádzajú zdroje. Podľa nich sa základňa drobných investorov Twitteru od oznámenia, že získal podiel vo firme, zvýšila na približne 22 percent za predchádzajúcich zhruba 20 percent.