Spoločnosť Digital World Acquisition (DWAC), ktorá na akciový trh v Spojených štátoch uvedie firmu Trump Media & Technology Group (TMTG) bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, si od skupiny investorov zaistila miliardu dolárov (22,5 miliardy Sk). Oba podniky to uviedli v tlačovej správe.

Trump chce prostredníctvom DWAC uviesť na trh novú platformu pre sociálne médiá nazvanú TRUTH. O investíciu do spoločného partnerstva má záujem aj sama DWAC, ktorá uviedla, že do projektu vloží až 293 miliónov dolárov. Transakcia tak podniku zaistí kapitál v objeme zhruba 1,25 miliardy dolárov.

Miliarda dolárov z predaja akcií

Trump Media & Technology Group ešte musí sprevádzkovať príslušnú aplikáciu, cez ktorú bude nová sociálna sieť fungovať. DWAC ani Trumpova firma neuviedli, kto sú investori, ktorí do partnerstva vložia miliardu dolárov. Agentúra Reuters tento týždeň informovala, že oba podniky si chcú zaistiť až miliardu dolárov predajom akcií hedgeovým fondom a rodinným firmám.

Útok na Kapitol
Neprehliadnite

Kauza Kapitol: Predvolali Trumpovho spojenca Stonea a konšpirátora Jonesa

Trump o zámere založiť vlastnú sociálnu sieť hovoril už v čase, keď mu prevádzkovatelia sociálnych sietí Facebook a Twitter zrušili profily v súvislosti s útokmi Trumpových priaznivcov na sídlo amerického Kapitolu z tohtoročného 6. januára. Veľkým bankám na Wall Street sa do spolupráce s Trumpom príliš nechce, podľa zdrojov Reuters sa obávajú straty dobrej povesti.

Rýchly skok na burzu

Očakávalo sa ale, že záujem budú mať práve hedžové fondy a bohatí jednotlivci. Podrobnosti o transakcii by mala mať americká Komisia pre cenné papiere (SEC) v pondelok. Spoločnosť Digital World Acquisition patrí medzi podniky súhrnne označované skratkou SPAC. Cieľom takýchto firiem je prevziať vhodný podnik a zlúčiť sa s ním, čím sa relatívne ľahko a rýchlo dostane na burzu. Fúziu s Trumpovou spoločnosťou DWAC oznámila na konci októbra.

JB 4 Kearny - Americký prezident Joe Biden predstavuje svoju agendu pod názvom
Neprehliadnite

Spojené štáty sa po prvý raz dostali na zoznam upadajúcich demokracií

Firmy SPAC (z anglických slov Special Purpose Acquisition Companies) zažívajú v posledných rokoch rozmach. Taká firma najprv vydá akcie v rámci primárnej verejnej ponuky (IPO), vstúpi na burzu a potom hľadá vhodný cieľ na prevzatie. Investori, ktorí si akcie SPAC kúpia, spočiatku nevedia, aký podnik firma nakoniec prevezme.