Vedci pri príprave liečiv používajú DNA mimozemšťanov. Vraj, aby ľudí zbavili ich pobožnosti. Sexuálny styk s čarodejnicami pri snívaní vedie ku gynekologickým problémom. A potom, hydroxychlorochín pomáha pri ochorení Covid-19.

To sú vyjadrenia údajnej lekárky Stelly Immanuelovej. Niektoré jej zvláštne názory zrejme propagácii zmieneného lieku príliš nepomáhajú, ale v tomto bode ju obhajoval aj prezident USA Donald Trump. „Bola v televízii spolu s mnohými ďalšími lekármi. Boli to veľkí fanúšikovia hydroxychlorochínu. Myslím, že bola veľmi pôsobivá,“ uviedol Trump na jednom zo svojich brífingov s tým, že Immanuelová vraj má skúsenosti so stovkami úspešne vyliečených pacientov.

Trump proti úradom

Americký prezident je totiž známy aj tým, že podporuje používanie preparátu hydroxychlorochín pri liečbe ochorenia Covid-19. Tento relatívne lacný liek hojne nasadzovali po celom svete najmä v prvej fáze pandémie, neskôr však zdravotnícke autority začali popierať jeho účinnosť. Spochybnil ho aj Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), ktorý tiež varoval, že môže vyvolávať problémy so srdcom.

Podobne aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že neexistujú žiadne dôkazy o účinnosti hydroxychlorochínu pri liečbe Covidu-19, a jeho testovanie nedávno zastavila.

Šéf Bieleho domu však neustupuje; vyhlásil, že o tejto problematike veľa čítal a má o nej znalosti. „Domnievam sa, že hydroxychlorochín môže mať veľmi pozitívne účinky v počiatočných štádiách Covidu. Myslím si, že jeho užívaním nič nepokazíte, len z politického hľadiska to nie je podľa všetkého príliš populárne,“ povedal.

A názor Stelly Immanuelovej, potvrdzujúci ten jeho, považuje za zásadný. „Myslím, že sú to všetko veľmi rešpektovaní lekári,“ uviedol aj na adresu jej a jej spojencov v presadzovaní lieku.

Sporné video

Spolu so synom Donaldom juniorom zdieľal prezident aj video, v ktorom na brífingu údajných lekárov zaoberajúcich sa liečbou Covidu-19 pred budovou amerického Najvyššieho súdu odporúča Stella Immanuelová hydroxychlorochín. Zároveň odrádza od nosenia ochranného rúška: „Nepotrebujete rúška, je tu liečba,“ hovorí. Na brífingu sa objavil aj republikánsky kongresman Ralph Norman z Južnej Karolíny.

Immanuelovej prejav sa stal hitom sociálnych sietí s miliónmi pozretí, avšak zároveň s množstvom posmešných komentárov. Pre jeho kontroverznosť sa platformy ako YouTube, Twitter aj Facebook snažia vymazávať toto video ako dezinformačné.

Pripomeňme, že v USA zomrelo na ochorenie Covid-19 spôsobované novým koronavírusom celkovo vyše 150-tisíc ľudí, počet nakazených sa aktuálne ráta na 4,6 milióna.