Byť priateľom Hanka Medinu je nebezpečná hra. Američan hispánskeho pôvodu pod pseudonymom Litquidity totiž nenápadne a bez prestávky hľadá inšpiráciu pre mémy, ktorými si na Instagrame získal už 800-tisíc fanúšikov.

Jeho pravá identita bola dlhé roky predmetom špekulácii nielen medzi fanúšikmi, ale aj finančnými profesionálmi, ktorých paroduje. Litguidity svoju identitu nakoniec po prvý raz odhalil v rozhovore pre Financial Times a vysvetlil, ako sa mu podarilo vďaka internetovým mémom vybudovať ziskové portfólio podnikov a investícií.

Nenápadný mladík

Medina je podľa kamarátov tou poslednou osobou, od ktorej by niekto čakal, že stojí za profilom známeho „kráľa finančných vtipov“. V súkromí je totiž tichým a zdvorilým mladíkom – úplný opak svojho internetového alter ega, ktoré je akousi kombináciou filmového Patricka Batemana a vášnivého analytika.

„V kancelárii nechýbali hluční ľudia. Ja som bol väčšinou taký pozorovateľ,“ povedal Medina o typoch kolegov na Wall Street. Presne tí sú teraz terčom jeho vtipov. „Nemyslím si, že by ste prišli na to, že Hank je Litquidity, ani keby ste sa s ním stretli alebo vám to povedal priamo,“ prezradil jeho priateľ Waylon Chin.

Zrod Litquidity

Po absolvovaní obchodnej školy na Cornellovej univerzite v roku 2013 si Medina hľadal prácu v oblasti financií, pretože podľa neho išlo o najrýchlejšiu cestu, ako splatiť študentské úvery. Po krátkom pôsobení v CIT Group sa zamestnal v spoločnosti Jefferies ako investičný bankár. „Medina bol zrelší než mnoho čerstvých absolventov. Vedel skvelo pracovať s Excelom. Jeho šablóny používala celá kancelária,“ prezradil jeden z bývalých kolegov.

V roku 2016 prešiel Medina k Wexford Capital a založil na Instagrame účet Litquidity. Ten sa rýchlo preslávil a mladí zamestnanci Wall Streetu s obľubou zdieľali jeho príspevky, ktoré si z nich a celého odvetvia robili srandu.

Keď sa Wexford v roku 2019 presťahoval do Palm Beach, Medina sa vrátil k investičnému bankovníctvu a zamestnal sa v Deutsche Bank. Popularita Litquidity vďaka pandémii stúpla, a tak sa Medina koncom roka 2020 rozhodol sociálnym sieťam venovať naplno.

Prvý neúspech

V októbri 2021 si Američan uvedomil, že s rozvojom profilu potrebuje pomoc. Prizval si preto k sebe bývalého investičného bankára a hviezdu reality show Marka Morana, ktorý sa tak stal jeho prvým zamestnancom. Medina mu za jeho služby ponúkol časť podielu, pričom Litquidity mohol mať v tom čase hodnotu zhruba 20 miliónov dolárov.

Značka v roku 2021 spustila newsletter Exec Sum a neskôr dvojica vytvorila aj podcast s názvom Big Swinging Decks. Jeho moderátormi boli práve Medina s Moranom a sponzorom bola nemenovaná krypto-spoločnosť. Po vypuknutí kryptomenovej krízy ale o mecenáša prišli, a tak museli podcast zrušiť.

Onedlho nato Medinu v dôsledku rozdielnych podnikateľských vízií opustil aj Moran, ktorý sa rozhodol spustiť vlastný projekt. Litquidity bol teda opäť jednočlenným tímom.

Nevzdal to

Od Moranovho odchodu sa Medina zameriava hlavne na investičnú firmu Litquidity Capital. V jej portfóliu sa nachádza vyše 30 startupov. V roku 2022 sa Američan pridal k Bain Capital Ventures, kde pôsobí ako prieskumník. O rok neskôr spojil sily s firmou Whitney Partners a založil náborovú spoločnosť Litney Partners. Litquidity má na starosti získavanie záujemcov, zatiaľ čo Whitney Partners vedie výberové konania a umiestňovanie kandidátov.

V roku 2023 ponúkol Medina svojim sledovateľom možnosť telefonického rozhovoru za tisíc dolárov na hodinu. Išlo o experiment, ktorým chcel zistiť, či sú ľudia za jeho čas ochotní platiť. Američan skromne priznal, že bol prekvapený, koľko fanúšikov túto ponuku využilo.

Mladík v súčasnosti Litquidity vníma skôr ako „holdingovú spoločnosť“ pre investície do značiek, ktoré majú potenciál osloviť jeho fanúšikovskú základňu. Mémy budú na profil pribúdať stále, no extra bonusom je podnikanie v oblastiach rizikového kapitálu a náboru. Okrem toho Medina ešte spoluzaložil súkromný členský klub Bond zameraný na raketové športy.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Drogová kultúra na Wall Street: Kokaín, psychedeliká či Adderall tu idú na dračku