Kybernetické útoky v tomto roku stáli ruské podniky a občanov až 3,6 bilióna rubľov (vyše 380 miliónov eur). Informovala o tom najväčšia ruská banková spoločnosť Sberbank. Hlavným terčom útokov podľa nej boli súkromné ​​podniky a jednotlivci, pretože štátne organizácie sú lepšie chránené, napísala agentúra Reuters.

„Súkromný sektor je najzraniteľnejší. Cieľom je všetko od účtov klientov po finančné údaje a dokumenty o tendroch," uviedol podpredseda predstavenstva spoločnosti Sberbank Stanislav Kuznecov. Na bežne nedostupné časti internetu, takzvanom darknete, podľa neho v Rusku existuje 2,3 milióna účtov, ktoré ukradnuté dáta ponúkajú.

ECB chce skrotiť kryptomeny
Neprehliadnite

Prebudenie záujmu o kryptomeny spustilo nebývalú aktivitu hackerských podvodov

Rusko teraz povzbudzuje obyvateľov k prechodu k platobným kartám a k menšiemu využívaniu hotovosti, aby tak obmedzilo tieňovú ekonomiku. Počet zločinov súvisiacich s platobnými kartami však tento rok podľa odhadov ministerstva vnútra vzrástol o 500 percent, upozornila agentúra Reuters.

Podľa Kuznecova sa teraz stávajú bežnejšími telefonické podvody, pri ktorých osoba vydávajúca sa za pracovníka banky žiada klienta o oznámenie údajov o platobnej karte. Kuznecov odhaduje, že v dôsledku týchto telefonických podvodov Rusi tento rok prišli až o desať miliárd rubľov, píše Reuters.