Súd v Rusku vymeral spoločnosti Match Group, ktorá prevádzkuje zoznamovaciu aplikáciu Tinder, pokutu desať miliónov rubľov (okolo 85-tisíc eur).

Firma podľa neho opakované neplnila povinnosti prevádzkovateľa pri zhromažďovaní osobných údajov, keď neuchovávala osobné údaje občanov Ruskej federácie pomocou databáz umiestnených na území Ruska. Informovala o tom dnes agentúra TASS.

Za rovnaký prečin dostal Tinder od ruského súdu pokutu dva milióny rubľov už vlani v júli.

Zákon o osobných údajoch ukladá ruským a zahraničným spoločnostiam povinnosť uchovávať osobné údaje občanov Ruska len na území Ruskej federácie. Na zoznam sietí, od ktorých požadujú informácie o osobných údajoch užívateľov, ruské úrady zaradili Tinder v roku 2019.

Tinder má podľa uvedeného nariadenia povinnosť uchovávať všetky údaje o užívateľoch, ale aj ich správy, zvukové nahrávky či videonahrávky na serveroch vo vnútri Ruska po dobu minimálne šiestich mesiacov. A napríklad ruská tajná služba FSB môže požiadať o ich odovzdanie.

Ďalšie dôležité správy

KK30 archív Stuttgart - Na archívnej snímke z 2. septembra 2022 logo aplikácie Tinder na smartfóne. Spoločnosť Match Group, ktorá vlastní zoznamovaciu aplikáciu Tinder, oznámila, že sa do konca júna 2023 stiahne z ruského trhu. Svoje rozhodnutie zdôvodnila potrebou ochrany ľudských práv. FOTO TASR/DPA
ARCHIV - 02.09.2022, Baden-Württemberg, Stuttgart: Ein Finger bedient ein Smartphone auf dem unter anderen die App von Tinder installiert ist. Tinder und andere Dating-Plattformen des US-Konzerns M
Neprehliadnite

Rusom sa skomplikuje zoznamovanie. Z tamojšieho trhu sa stiahne aplikácia Tinder