Tržby majiteľa služby TikTok - čínskej spoločnosti ByteDance - vlani medziročne stúpli o 111 percent na 34,3 miliardy dolárov.

Zisk vyšší o 93 percent

Firma, ktorá ťaží z čím ďalej väčšej celosvetovej popularity svojej mobilnej aplikácie a sociálnej siete pre vytváranie a publikovanie krátkych videí, to podľa zdrojov agentúry Reuters uviedla na štvrtkovom stretnutí zamestnancov. Jej šéf Čang I-ming podľa zdrojov agentúry Reuters tiež oznámil, že sa postupne sťahuje z riadenia spoločnosti.

EBE 42 Arlington - Prezident USA Joe Biden si v pondelok uctil pamiatku amerických vojakov, ktorí padli v boji, položením venca na Arlingtonskom národnom cintoríne neďaleko Washingtonu. Na snímke zľava americký prezident Joe Biden a minister obrany Lloyd Austin počas pietneho aktu na Arlingtonskom národnom cintoríne 31. mája 2021. FOTO TASR/AP
President Joe Biden salutes as Secretary of Defense Lloyd Austin places his hand over heart during the playing of
Neprehliadnite

Biden zrušil Trumpov zákaz sťahovania čínskych aplikácií WeChat a TikTok

ByteDance v roku 2020 zvýšila hrubý zisk o 93 percent na 19 miliárd dolárov a prehĺbila čistú stratu na 45 miliárd dolárov, vyplýva z podkladov, do ktorých nahliadol Reuters.

V decembri 2020 jej aplikácie vrátane TikToku, čínskej verzie Tou-jin a  služby Ťin-ž 'TCHO-tchiao používalo1,9 miliardy globálnych užívateľov, oznámila firma zamestnancom.

Tlak vlád z celého sveta

ByteDance a ďalšie čínske technologické spoločnosti sa dostávajú pod tlak vlád z celého sveta. Donald Trump ešte ako americký prezident označil TikTok za hrozbu pre národnú bezpečnosť Spojených štátov. Pod väčším drobnohľadom sú technologickí giganti aj doma, kde sa na ne zameriavajú kontrolné úrady.

Britský minister financií Rishi Sunak  a kanadská ministerka financií Chrystia Freelandová pred summitom ministrov financií skupiny G7, 4. júna 2021 v Londýne.
Neprehliadnite

Krajiny skupiny G7 sa dohodli na dani zo zisku globálnych firiem typu Facebook či Google

Čang I-ming, ktorý stál zhruba pred desiatimi rokmi pri zrode firmy, v máji oznámil, že ku koncu roka z funkcie generálneho riaditeľa odíde. Zostane ale v čele predstavenstva ByteDance a udrží si v spoločnosti rozhodujúce hlasovacie právo.

Vo štvrtok povedal, že študuje organizačné štruktúry a manažérske štýly iných firiem a zaoberá sa oblasťou vzdelávania. O chuti zamerať sa na vzdelávanie pred časom hovoril aj šéf čínskeho internetového predajcu Alibaba.