Na pozadí zdanlivo pokojnej fasády Wikipedie prebieha tichá vojna. Neziskový projekt internetovej encyklopédie je dlhodobo jedným z najúspešnejších webov na svete a aj napriek tomu, že jeho obsah je vytváraný prevažne dobrovoľníkmi, je napríklad podľa štúdie žurnálu Nature rovnako presný ako profesionálna konkurencia. Proces, akým sa Wikipédia dopracuje k encyklopedickej presnosti, je však oveľa dramatickejší, ako sa na prvý pohľad zdá.

Wikipedia ja postavená na myšlienke, že jej obsah môže upraviť ktokoľvek. Negatívnym následkom tejto slobody je časté prepisovanie niektorých textov – takzvané editorské vojny. Častou obeťou úprav sú najmä články o ideologických či náboženských otázkach.

Skupina výskumníkov z Budapeštianskej technologickej a ekonomickej univerzity vypracovala štatistický model, ktorý umožňuje nájsť najkontroverznejšie príspevky. Výskumníci sledovali množstvo faktorov, okrem iného frekvenciu prepisovania, počet zmazania predošlých úprav či počet zásahov skúsenejších editorov. Pri vytváraní modelu sa pokúšali hľadať aj širšie vzorce správania, ktoré by boli spoločné pre všetky kontroverzné témy.

Ukázalo sa napríklad, že bez ohľadu na to, či je text upravovaný často alebo zriedka, príspevky charakterizujúce editorskú vojnu vždy prichádzajú v krátkom časovom rozmedzí. Znamená to, že jednotliví prispievatelia majú tendenciu si navzájom upravovať, mazať či prepisovať nové informácie, ktoré do článku pribudnú. Po sérii rýchlych úprav sa nakoniec text nakoniec ustáli do kompromisnej podoby až do doby, kým pribudne nová informácia, keď sa celý proces zopakuje. 

Druhým spoločným faktorom je, že pri kontroverzných textoch má veľkú časť úprav na svedomí úzka skupina aktívnych editorov, ktorí si často navzájom rušia svoje príspevky.

„Editorské vojny sú obmedzené len na úzky okruh článkov, ktoré možno jednoducho identifikovať. Aj napriek tomu odčerpávajú veľké množstvo ľudských zdrojov,“ uvádza štúdia. Zároveň pripomína, že aj kontroverzné články sa po určitom čase dokážu ustáliť a vytvoriť rovnováhu názorov. Konflikt sa potom obnovuje buď príchodom nových editorov, alebo pridaním nových faktov k téme.

Vlastný zoznam horúcich článkov má aj sama Wikipedia, hoci je zostavený viac menej ako vtip. Je na ňom napríklad Freddie Mercury, pri ktorom roky prebieha hádka o tom, aký je vlastne jeho pôvod. Intenzívne spory sa vedú aj o správne použitie veľkých písmen pri hesle Compact Disc.

 

Zoznam najkontroverznejších článkov podľa jednotlivých jazykových mutácii Wikipédie

anglická

česká

nemecká

francúzska

1

George W. Bush

Homosexualita

Chorvátsko

Ségolene Royalová

2

Anarchizus

Psychotronika

Scientológia

Neidentifikovateľný lietajúci objekt

3

Mohamed

Telepatia

Konšpiračné teórie o 11.septembri 2001

Svedkovia Jehovovi

4

Zoznam zamestnancov World Werestling Entertainment

Komunismus

Študentské spolky

Sigmund Freud

5

Globálne otepľovanie

Homofóbia

Homeopatia

Útoky z 11. septembra 2001

6

Obriezka

Ježiš Kristus

Adolf Hitler

Aféra Muhammad al-Durrah

7

Spojené štáty

Morava

Ježiš Nazaretský

Islamofóbia

8

Ježiš

Liečenie homosexuality

Hugo Chávez

Boh (kresťanský)

9

Rasa a inteligencia

Ross Hedvíček

Minimálna mzda

Diskusia o nukleárnej energii

10

Kresťanstvo

Izrael

Rudolf Steiner

Tunisko

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP