Najväčšie technologické spoločnosti na svete, Amazon, Apple, Facebook a Google zneužívajú svoju monopolnú moc. Skonštatovali to demokratickí členovia Kongresu Spojených štátov po takmer 16-mesačnom vyšetrovaní ich praktík. Odporúčajú preto uskutočniť rozsiahlu reformu protimonopolných zákonov.

Zákonodarcovia preskúmali počas celého vyšetrovania 1,3 milióna dokumentov, absolvovali množstvo rozhovorov a rokovaní, výsledkom čoho je takmer 450-stranová správa.

Noviny The New York Times z nej citovali pasáže, podľa ktorých tieto štyri spoločnosti sa zmenili zo startupov na „druhy monopolov, ktoré sme naposledy videli v ére ropných barónov a železničných magnátov“. Demokratickí zákonodarcovia uviedli, že technologickí giganti zneužili svoje dominantné postavenie, stanovili a často diktovali ceny a pravidlá pre obchod, vyhľadávanie, reklamu, sociálne siete a zverejňovanie statusov.

Oddeliť platformy

„Súhrn dôkazov získaných počas tohto vyšetrovania ukazuje na naliehavú potrebu legislatívnych opatrení a reforiem,“ uvádza sa v správe. „Tieto firmy majú príliš veľkú moc a táto moc musí byť ovládnutá a musí podliehať náležitému dohľadu.“

Medzi najzávažnejšie odporúčania podľa správy patrí zákaz dominantných platforiem vstupovať do príbuzných oblastí podnikania, resp. požiadavka, aby boli aspoň právne oddelené od materskej spoločnosti. Také opatrenie by napríklad mohli prinútiť spoločnosť Google, aby sa oddelila od YouTube, alebo aby Facebook urobil to isté v prípade Instagramu a WhatsAppu.

Dominantné platformy, ktoré sa podieľajú na fúzii, by museli preukázať, že ich dohody nepoškodia hospodársku súťaž. Nesmeli by uprednostňovať svoje vlastné služby, namiesto toho by ich ponúkali „za rovnakých podmienok pre rovnaké výrobky a služby“. Mali by po novom tiež zabezpečiť kompatibilitu svojich služieb s konkurenciou a umožnenie používateľom prenášať ich údaje.

Výhrady kongresmanov a odpovede spoločností

·         Facebook: Má monopolnú moc na trhoch online reklamy a sociálnych sietí. Svoju moc rozširuje odkupovaním konkurencie.

Reakcia: „Facebook je príbehom amerického úspechu. Konkurujeme širokou škálou služieb s miliónmi, ba až miliardami ľudí, ktorí ich používajú,“ uviedol podľa webu cnbc.com vo vyhlásení hovorca Facebooku. „Akvizície sú súčasťou každého odvetvia. Inovujeme nové technológie, aby sme ľuďom priniesli väčšiu hodnotu. Instagram a WhatsApp dosiahli nový vrchol úspechu, pretože Facebook do týchto firiem investoval miliardy.“

Mark Zuckerberg počas vypočúvania v americkom Senáte
Zdroj: SITA / AP
Mark Zuckerberg počas vypočúvania v americkom Senáte

·         Amazon: Protisúťažného konania sa dopustil pri zaobchádzaní s predajcami tretích strán. Autori správy tvrdia, že spoločnosť Amazon verejne označuje predajcov tretích strán ako „partnerov“. Interné dokumenty však ukazujú, že za zatvorenými dverami ich spoločnosť označuje ako „interných konkurentov“.

Reakcia: Hovorca Amazonu vo svojom vyhlásení uviedol: „Všetky veľké organizácie priťahujú pozornosť regulačných orgánov a my túto kontrolu vítame. Veľké spoločnosti ale nie sú podľa definície dominantné a predpoklad, že úspech môže byť výsledkom iba protisúťažného správania, je jednoducho nesprávny. Takéto chybné myslenie by vytlačilo milióny nezávislých maloobchodníkov z internetových obchodov, čím by tieto malé podniky stratili jeden z najrýchlejších a najvýnosnejších spôsobov, ako sa dostať k zákazníkom. Výsledkom by pre spotrebiteľov bol menší výber a vyššie ceny.“

Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos
Zdroj: SITA / AP
Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos

·         Apple: Existuje monopolná moc spoločnosti Apple na trhu distribúcie softvérových aplikácií na zariadeniach so systémom iOS. Využíva svoju kontrolu nad svojím operačným systémom a obchodom s aplikáciami „na vytváranie a presadzovanie prekážok hospodárskej súťaže a na diskrimináciu a vylúčenie rivalov, pričom uprednostňuje svoje vlastné ponuky.“

Reakcia: Vo vyhlásení spoločnosť Apple uviedla: „App Store umožnil nové trhy, nové služby a nové produkty, ktoré boli pred tuctom rokov nepredstaviteľné. Vývojári boli hlavnými príjemcami tohto ekosystému. Len v Spojených štátoch App Store minulý rok sprostredkoval obchod v hodnote 138 miliárd dolárov, pričom viac ako 85 percent z tejto sumy pripadá výlučne na vývojárov tretích strán. Sadzby provízií spoločnosti Apple sú pevne zakomponované do sadzieb účtovaných inými obchodmi s aplikáciami a hernými trhmi. Konkurencia poháňa inovácie a inovácie nás v spoločnosti Apple vždy definovali. Neúnavne pracujeme na tom, aby sme zákazníkom dodávali najlepšie produkty, ktorých jadrom je bezpečnosť a súkromie, a budeme v tom pokračovať. “

Prezentáciu noviniek otvoril z Apple Parku šéf firmy Tim Cook
Zdroj: Apple
Prezentáciu noviniek otvoril z Apple Parku šéf firmy Tim Cook

·         Google: Používa monopolné praktiky na trhu online vyhľadávania všeobecných informácií a reklamy pri vyhľadávaní. Spoločnosti Google funguje „ako ekosystém blokujúcich monopolov“. Správa tvrdí, že prepojením rôznych služieb s rozsiahlymi údajmi o používateľoch sa spoločnosť snaží posilniť svoju dominanciu.

Reakcia: „Bezplatné produkty spoločnosti Google, ako sú Vyhľadávanie, Mapy a Gmail pomáhajú miliónom Američanov a do ich vylepšení sme investovali miliardy dolárov v rámci výskumu a vývoja,“ uviedol vo vyhlásení hovorca spoločnosti Google. „Konkurujeme spravodlivo v rýchlo sa rozvíjajúcom a vysoko konkurenčnom priemysle. Nesúhlasíme so závermi správami, ktoré obsahujú zastarané a nepresné obvinenia.“

Sundar Pichai je sám z chudobných pomerov, ale šiel za svojím snom.
Zdroj: profimedia
Sundar Pichai je sám z chudobných pomerov, ale šiel za svojím snom.

Štart série vyšetrovaní

Teraz sa očakáva, že správa demokratických členov amerického kongresu odštartuje ďalšie kroky proti technologickým gigantom. Ministerstvo spravodlivosti pracuje na podaní protimonopolnej sťažnosti na spoločnosť Google, po ktorej nasledovali samostatné žaloby od štátnych zástupcov.

Protimonopolné vyšetrovania spoločností Amazon, Apple a Facebook prebiehajú aj na ministerstve spravodlivosti, vo Federálnej obchodnej komisii a v réžii štyroch desiatok štátnych zástupcov.