Plány na sledovanie sociálnych sietí sú údajne súčasťou širšieho programu technickej inovácie v rámci tajnej služby. Opozičné strany Zelení a Ľavica žiadajú okamžité zastavenie programu.

„Strana Ľavica bude robiť všetko pre to, aby tomuto nezmyslu zabránila,“ uviedol podpredseda poslaneckého klubu Jan Korte. Aj poslanec za Zelených Hans-Christian Ströbele, ktorý zasadá vo vyšetrovacej komisii aféry NSA, sa postavil proti. „Kým povolíme modernizáciu, musíme najskôr riadne preskúmať činnosť BND v zahraničí,“ uviedol.

BND je tajná služba zodpovedná za získavanie a vyhodnocovanie informácií zo zahraničia dôležitých pre bezpečnosť štátu. Sledovaním sociálnych sietí chce vraj získavať informácie o aktuálnych náladách v spoločnosti cudzích štátov. Náklady na s tým spojenú modernizáciu majú dosiahnuť okolo 300 miliónov eur. Sumu musí v nasledujúcich dňoch potvrdiť dolná komora nemeckého parlamentu.

Okrem dohľadu nad internetom chce BND zlepšiť aj svoju biometrickú techniku a softvér na automatické rozoznávanie obrazov. Podľa správy tajnej služby sú na tom zahraničné rozviedky, napríklad v USA a v Británii, technicky oveľa lepšie.

Aktualizované 1. júna 2014 o 11.25:

Americká Národná agentúra pre bezpečnosť (NSA) na internete vo veľkom zbiera fotografie, ktoré následne preveruje systémom na spoznávanie tváre. Podľa denníka The New York Times to vyplýva z tajných dokumentov, ktoré vyniesol bývalý analytik NSA Edward Snowden.

Dokumenty z roku 2011 uvádzajú, že tajná služba denne zhromaždí milióny fotografií. Z nich je okolo 55-tisíc dostatočne kvalitných, aby ich mohol spracovať systém automatického poznávania tváre. Americká rozviedka vraj verí, že táto technológia znamená v pátraní po cieľových osobách revolúciu. Fotografie získava okrem iného z elektronickej pošty, zo sociálnych sietí, videokonferencií a ďalších komunikačných nástrojov.

Program NSA na spoznávanie tváre sa volá Tundra Freeze a aj keď podľa uniknutého materiálu nie je vždy presný, je považovaný za silný nástroj. V jednom z konkrétne uvedených prípadov dokázal nájsť muža, ktorý bol na podkladovej fotografii bez vlasov. Na nájdenej fotografii už mal vlasy.

 

Snowden, ktorému Rusko poskytlo dočasný azyl do tohtoročného leta, pred rokom novinárom poskytol informácie, z ktorých vyplýva, že NSA a ďalšie spravodajské služby zhromažďovali údaje o telefonátoch a e-mailovej komunikácii miliónov ľudí na celom svete, okrem iného aj európskych politických špičiek vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.