Podľa jeho vlastných slov je cieľom internetového projektu zmenšiť priepasť medzi tými, ktorí migrantov podporujú a tými, ktorí ich vo svojej krajine nechcú a tiež pridať do diskusie nový hlas  - samotných utečencov. V Nemecku sa videá tešia veľkej popularite.

Študent dramatických umení a filmár projekt pomenoval Zukar (Cukor) a s produkciou mu pomáha aj jeho priateľ, nemecký filmár Jan Heilig. Podľa mužov najlepším spôsobom, ako pochopiť jeden druhého, je cez humor.

Pilotné video dvojica zverejnila ešte koncom januára na webovej stránke venujúcej sa radám a tipom pre utečencov, ktorí sú v Nemecku noví. Nieslo názov „Who are those Germans?“ a prostredníctvom jednoduchého sociálneho experimentu sa snažilo poukázať na charakter samotných Nemcov a na ich reakciu pri stretnutí s utečencom.

Alshater sa so zaviazanými očami postavil do stredu berlínskeho námestia vedľa oznamu, ktorý prezrádzal: „Som sýrsky utečenec. Ja ti verím - veríš aj ty mne? Objím ma!“ Po dlhom čakaní predsa len prišiel prvý človek, čo následne spustilo lavínu reakcií. Filmár pre The World Post uviedol, že v priebehu hodiny a pol ho objalo približne štyridsať ľudí.

„Zistil som, že Nemci potrebujú len trochu času, ale potom sú nezastaviteľní,“ hovorí F. Alshater na konci videa. „To je dôvod, prečo som presvedčený, že integrácia bude mať úspech ... Nakoniec.“

Od spustenia utečeneckej krízy sa nemecká spoločnosť názorovo rozdelila na dva tábory. Cieľom sýrskeho filmára je vytvoriť akýsi most medzi oboma skupinami a ukázať im, že veci nie sú len čierne alebo biele.

„Urobil som toto video, aby som ľuďom ukázal, že tak ako sú odlišní Nemci, ani utečenci nie sú všetci rovnakí a každý z nich je iný,“ povedal pre The World Post. „Nemôžete povedať, že všetci Nemci sú nacisti, alebo všetci utečenci sú ako Firas, pretože sme všetci rôzni ľudia a všetci potrebujeme čas na to, aby sme sa spoznali a mohli byť spolu.“

Video má na portáli YouTube doteraz vyše 660-tisíc videní, k tomu viac ako 8-tisíc „lajkov“ a naopak 500 palcov nadol.

V ďalších doteraz uverejnených snímkach sa F. Alshater buď priamo dotýka utečeneckej krízy (napríklad porovnaním ťažkostí utečencov so žiadosťou o azyl s mačkami), alebo vtipne komentuje životný štýl domácich Nemcov. V aktuálnom si napríklad podal veľkonočného zajaca a jeho zmysel v kontexte veľkonočných osláv. Svojimi videami sa zapája aj do nezávislej Youtube kampane #YouGeHa namierenej proti xenofóbii a rasizmu.

Aktívny aj v rodnej Sýrii

Svoj názor umelec nahlas prezentoval aj v rodnej Sýrii. Za účasť na demonštráciách proti režimu prezidenta Bašára Asada a za pomoc pri ich organizácii bol vyhodený z univerzity. Situáciu v krajine sa následne rozhodol ukázať prostredníctvom kamery, za čo bol väznený a mučený deväť mesiacov.

Neskôr sa presťahoval na sever Sýrie, kde pracoval ako reportér na voľnej nohe. Tu sa zoznámil s J. Heiligom, ktorý tu pracoval na dokumentárnom projekte pod názvom „Syria Inside“, počas ktorého zahynul jeho vtedajší filmový partner.

Do Berlína prišiel F. Alshater pracovať na kamarátovo pozvanie v máji 2003. O azyl sa rozhodol požiadať po tom, ako pozícia Islamského štátu v jeho rodnej krajine stále silnela.

Na jeseň plánuje nastúpiť na filmovú školu a fanúšikom sľubuje ďalšie zábavné videá. „Budeme sa snažiť ľudí vždy rozosmiať, aby boli šťastní,“ uviedol. „Pokúsime sa zistiť, čo sa deje v správach a informácie prerobiť zábavnou formou. Tak dlho, ako ľudia budú mať moje videá radi a budú sa im páčiť, tak dlho budeme pokračovať.“