Predsedníčka Súdnej rady SR Marcela Kosová označila hrubé mediálne útoky na sudkyňu Vieru Hadrbulcovú za neakceptovateľné. Reagovala na komentár šéfredaktora Denníka N Matúša Kostolného, ktorý ostro kritizoval rozhodnutie súdu týkajúce sa kontroverzného prípadu Daniela Bombica.

Kosová zdôraznila, že novinári nesmú podnecovať nenávisť ani spochybňovať základné princípy právneho štátu. „Je veľmi nebezpečné, keď sa v konkrétnom médiu obsahom článkov burcuje verejnosť k nenávistným útokom na sudcu a zároveň sa verejne oznamuje, že rozhodnutia súdov nie sú potrebné a nie je potrebné ich rešpektovať,“ uviedla s dôrazom na dodržiavanie Etického kódexu novinára. Mediálny útok bude riešený na zasadnutí Súdnej rady 10. decembra.

Slobodný prejav alebo urážka sudcovskej nezávislosti?

Matúš Kostolný vo svojom komentári ostro vystúpil proti rozhodnutiu sudkyne, ktorá Denníku N zakázala používať tri označenia charakterizujúce Daniela Bombica, známeho pre jeho nenávistné prejavy a vyhrážky. Kostolný tvrdí, že rozhodnutie ohrozuje slobodu slova a zľahčuje hrozby, ktoré Bombic predstavuje.

„Bombic je hrozbou, ale tou je aj rozhodnutie súdu. Vyvoláva obavy, že štát, ktorý sudkyňa Viera Hadrbulcová zastupuje, stratil súdnosť a chráni násilníka a nie jeho obete,“ napísal Kostolný. Bombic je podľa neho spájaný s extrémistickými názormi, no namiesto toho, aby bol potrestaný, sudkyňa umlčiava tých, ktorí na jeho správanie poukazujú.

Prepojenia, ktoré vyvolávajú otázky

Kostolný vo svojom texte upozorňuje na prepojenia Bombica s vysokými predstaviteľmi vlády. Bombica zastupuje advokát, ktorý je poradcom premiéra Roberta Fica, a jeho podporu má údajne aj od ministra obrany Roberta Kaliňáka.

Tieto skutočnosti podľa šéfredaktora Denníka N vyvolávajú obavy o nezávislosť rozhodovania súdov a vlády. „Súd zakázal, aby sme o Bombicovi písali tri slová (extrémista, antisemita a neonacista, pozn. red.), ktoré ho dokonale vystihujú. Nemôže nám však zakázať, aby sme toto rozhodnutie namietali. Nemôže nám ani zakázať, aby sme o Bombicovi písali, keď sa znovu bude vyhrážať, keď bude klamať a ohrozovať nevinných ľudí,“ dodal Kostolný s tým, že voči rozhodnutiu sudkyne Hadrbulcovej sa odvolajú.

Ostrá debata pokračuje

Celý prípad otvára otázku, kde sa končí sloboda slova a začína zodpovednosť za dodržiavanie pravidiel právneho štátu. Súdna rada vníma komentáre Denníka N ako útok na sudcovskú nezávislosť, zatiaľ čo novinári hovoria o boji za pravdu a verejný záujem.

Verejné zasadnutie Súdnej rady 10. decembra môže byť bodom obratu v tejto kauze. Aké dôsledky to bude mať pre mediálnu slobodu a rešpekt k súdnym rozhodnutiam, ukáže čas. Slovenská spoločnosť však už teraz čelí otázkam o balansovaní medzi spravodlivosťou a slobodou prejavu.