Európska únia sa musí lepšie chrániť pred kybernetickými útokmi a musí vytvoriť bezpečnejší informačný priestor pre obyvateľov a firmy. Po pondelkovom schválení stratégie pre kybernetickú bezpečnosť to vo vyhlásení uviedla Rada EÚ, teda členské štáty.
„Bezpečnosť informačných technológií je rozhodujúca pre vybudovanie odolnej, zelenej a digitálnej Európy," konštatuje vyhlásenie. EÚ má podľa neho dosiahnuť strategickú autonómiu, teda byť schopná robiť na tomto poli vlastné rozhodnutia.
Google investuje vyše sedem miliárd dolárov do dátových centier v USA
Stratégiu pre kybernetickú bezpečnosť EÚ predstavila v decembri Európska komisia spolu s dvoma návrhmi zákonov, ktoré by mali okrem iného zlepšiť ochranu kritickej infraštruktúry, ako je energetická sústava. Rokovania medzi členskými štátmi o príslušných legislatívnych návrhoch pokračujú, uviedla agentúra DPA.
V pondelok schválená stratégia stanovuje oblasti, kam by mala EÚ namieriť svoje úsilie. Vzniknúť má napríklad spoločná jednotka proti kybernetickým útokom, ktorá bude poverená riadením kríz. EÚ by tiež mala vytvoriť vlastný systém šifrovania komunikácie, ktorý by dokázal ochrániť základné práva občanov.
Štáty sa prijatím stratégie ďalej prihlásili k používaniu spoločných nástrojov pre zaistenie bezpečnosti sietí piatej generácie (5G), ktoré v decembri navrhla komisia. V praxi by mali vlády vyhodnotiť možné nebezpečenstvá vyplývajúce z účasti firiem z rizikových krajín na budovanie 5G sietí a prípadne týchto aktérov vopred vylúčiť.