
Pôvodom švédska hudobná streamovacia služba Spotify bude oficiálne fungovať aj na Slovensku.
Internetový projekt sa uviedol v pondelok prostredníctvom komunikačnej agentúry Hill+Knowlton Strategies sídliacej v Prahe, ktorá „nadviazala spoluprácu“ so Spotify a médiám začala pred ostrým štartom ponúkať testovanie hudobného servisu.
Agentúra zatiaľ nechcela konkretizovať detaily ostrého štartu, z vyjadrení však vyplýva, že sa chystá lokalizovaná verzia Spotify pre Slovensko a zbierka skladieb bude obsahovať aj domácich interpretov.
V rámci pre-launchu pre médiá je k dispozícii zatiaľ iba medzinárodná verzia s obmedzeným domácim repertoárom.
Spotify fungujúci od roku 2008 bol v rámci Európy zatiaľ dostupný najmä v západných krajinách. Vo východnej Európe služba funguje od tohto roka v Poľsku a baltských štátoch.
Spotify ponúka prístup k miliónom skladieb od labelov ako Sony, EMI, Warner Music Group a Universal. Služba sa dá využívať počas šiestich mesiacov bezplatne s tým, že používateľom sa zobrazuje reklama a po polroku je množstvo hudby obmedzené na desať hodín mesačne.
Na grátis využívanie sa vzťahujú aj ďalšie obmedzenia ako napríklad povolený počet prehratí rovnakej skladby či možnosť preskakovať pesničky v rámci rádiového streamu.
Platená verzia Spotify je bez reklamy a má dva varianty – Unlimited ponúka neobmedzený prístup k hudobnému katalógu, Premium aj doplnkové služby ako synchronizácia playlistov na viacerých zariadeniach, neobmedzené využívanie na smartfónoch, offline počúvanie hudby, vyšší bitrate či exkluzívny pre-release niektorých skladieb.
Mesačný poplatok je 4,99, respektíve 9,99 eura, v niektorých štátoch 3,49, respektíve 6,99 eura.
Spotify odvádza za prehraté skladby umelcom poplatky, služba sa preto prezentuje ako pre hudobníkov aj používateľov výhodná legálna alternatíva k načierno šírenému obsahu.
Spotify však zo strany brandže čelí aj kritike. Nedávno z katalógu stiahla svoju hudbu napríklad skupina Radiohead Atoms for peace a jej frontman Thom Yorke. Producent skupiny Radiohead Nigel Godrich v lete uviedol, že Spotify môže byť výhodný pre zužitkovanie hudby z archívov, pre nízke poplatky však nepodporuje nových umelcov.
Denník Guardian v júli informoval, že v brandži streamovacích služieb sa zvyčajne platí okolo 5 eurocentov za jeden stream, skladba sa tak musí prehrať vo vysokých státisícoch až miliónoch, aby hudobníkom vyniesla pártisíc eur. To pre mnohých môže byť oveľa menej ako výnosy z predaja fyzických nosičov či digitálneho downloadu. Viac informácií.
Koncom minulého roka využívalo Spotify podľa TheNextWeb 20 miliónov aktívnych používateľov, z čoho štvrtina využívala platené balíčky. V júli tohto roka ich bolo už šesť miliónov.
K investorom patria Goldman Sachs, Coca-Cola či Fidelity Investments, ktorí vlani naliali do služby sto miliónov amerických dolárov. Hodnota služby sa vtedy cenila na tri miliardy dolárov.
Spotify však bol aj vlani stratový. Podľa The Wall Street Journal tržby sa v roku 2012 medziročne zdvojnásobili na 576,5 milióna dolárov, no narástla aj strata - zo 66 na 77 miliónov dolárov.
Na Slovensku už dva roky funguje podobná streamovacia služba. Od konca roku 2011 ju prevádzkuje operátor Orange pod názvom Orange Hudba Music Jet, integrovaný aj do ďalších mobilných služieb (TV archív, stream vybraných staníc) služby Orange Go.
Platený balík s katalógom 1,5 milióna skladieb stojí 3,99 eura mesačne. Skladby sa pri platenej verzii dajú streamovať aj na mobiloch, k dispozícii je offline mód, synchronizácia playlistov, podpora Wifi a žiadna reklama. Služba je určená len pre zákazníkov Orangeu a Funfonu, ktorí dostanú k mobilnému paušálu jeden gigabyte dát mesačne navyše.
MusicJet má aj bezplatnú Lite verziu pre všetkých používateľov (aj mimo Orangeu), ktorá funguje iba na PC a s viacerými obmedzeniami.
V roku 2011 sa tunajší používatelia tiež dostali k hudobnému katalógu internetového obchodu firmy Apple iTunes.