SOZA nakoniec ustúpil

Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) v uplynulých dňoch spustil hromadnú akciu zameranú proti webstránkam, vrátane blogov, ktoré zverejňovali videá obsahujúce čo i len pár sekúnd hudby. SOZA webom zasielal upozornenie, že by s ňou mali uzavrieť hromadnú licenčnú zmluvu a platiť poplatky za používanie hudby. Napríklad pri Mediálne.sk uviedol ako príklad pársekundové televízne upútavky s neidentifikovateľnou generickou hudbou v pozadí.

Povinnosť uzavrieť zmluvu podľa SOZA vznikla aj vtedy, keď weby vkladali klipy z YouTube či podobných videoserverov. Tieto priamo podporujú zdieľanie klipov sprístupňovaním takzvaných embed-kódov. Podľa SOZA bolo odkazovanie na videoservery v poriadku iba vtedy, ak bol na stránkach jednoduchý odkaz na video, bez jeho priameho vloženia na stránku.

Proti tomuto návrhu SOZA vznikla na slovenskom webe v posledných dňoch vášnivá debata. Viaceré názory upozorňovali, že pri vložení klipov webstránky nepreberajú priamo video, ale vytvoria iba „iframe“ – teda vložia okno s obsahom od YouTube, ktorý má sám na starosti vysporiadenie autorských práv. Web Nethemba ako protiargument sprístupnil plugin do Firefoxu, pri ktorom nebolo potrebné vloženie embed-kódu, alebo obyčajného odkazu, ktorý bol podľa SOZA v poriadku - plugin následne sám zobrazil, mimo zásahu prevádzkovateľa webu, video.

SOZA po kritike nakoniec ustúpil. „Použitie hypertextových odkazov a tzv. embedovacích kódov nie je verejným prenosom, resp. sprístupňovaním autorského diela verejnosti podľa platného Autorského zákona a teda nepodlieha licencovaniu,“ uviedol riaditeľ SOZA Vladimír Repčík včera na webe zväzu.

„Uznávame, že licencovanie webu je nesmierne zložité a jeho forma sa stále vyvíja. Preto dochádza k situácii, kedy moderné technológie na míle predbiehajú zastaranú legislatívu,“ napísal tiež šéf ochranného zväzu, ktorý sa zároveň posťažoval na „mimoriadnu agresivitu, hrubosť, ba dokonca až navádzanie na porušovanie zákonov a násilného správania sa“ zo strany kritikov jej krokov.

SOZA sa všetkým, „ktorí sa cítia našimi sankciami dotknutí,“ ospravedlnil a zároveň odkázal na verejnú online debatu k problematike. Tá sa uskutoční vo štvrtok 16. júna o 11.00 hod na www.soza.sk.