Nemecká streamovacia služba SoundCloud bude od apríla vyplácať umelca podľa dĺžky počúvania ich nahrávky. Reaguje na dopyt hudobníkov po spravodlivejšom odmeňovaní. Podľa doterajšej praxe vyberajú streamovacie spoločnosti od poslucháčov mesačné predplatné, ktorého najväčšia časť odchádza umelcom, ktorých nahrávky sa počúvajú najviac, informovala agentúra AFP.

„Tá žiadosť sa v odvetví vracia už roky. Sme radi, že prichádzame s touto iniciatívou na podporu umelcov," povedal AFP generálny riaditeľ SoundCloud Michael Weissman. Podľa doterajšej praxe platia zákazníci streamovacích služieb ako sú Spotify a Deezer mesačne desať eur. Najviac peňazí v tomto takzvanom trhovom systéme potom firmy prevedú veľkým hudobným hviezdam, ako je kanadský spevák a rapper Drake alebo americká speváčka Ariana Grande, ktoré si v pomere k celkovému počtu počúvaní púšťa najviac poslucháčov.

Spotify
Neprehliadnite

Spoločnosť Spotify zamestnancom umožní pracovať odkiaľkoľvek

V modeli nemeckej spoločnosti SoundCloud orientovanom na používateľa sa suma, ktorú nakoniec umelec dostane, bude počítať podľa preferencií každého zákazníka. Takýto výpočet by mal byť prívetivejší k menej známym interpretom. Podľa AFP sa dotkne zhruba 100-tisíc nezávislých umelcov. Len francúzski speváci by podľa odhadov vďaka novému systému mohli dostávať až o 25 percent vyššie odmeny.

Koncom januára publikovaná štúdia francúzskeho Národného hudobného centra (CNM) však zistila, že takýto systém odmien nebude mať na situáciu teraz marginalizovaných umelcov takmer žiadny vplyv. Štúdia ale skúmala len služby Spotify a Deezer. Firma SoundCloud vznikla v roku 2007 vo Švédsku a sídli v Berlíne. Jej prostredníctvom si možno v 190 krajinách vypočuť viac ako 250 miliónov nahrávok, ktoré vytvorilo 30 miliónov umelcov.