Aktuality.sk, ktoré patria do vydavateľského portfólia Azetu (70-percentný podiel v ňom patrí spoločnosti Ringier Axel Springer), ako dôvod uviedli rastúcu nenávisť a zhoršujúcu sa komunikáciu a slovník diskutérov.

Problematickými témami v poslednom období boli podľa redakcie najmä témy Ruska, Ukrajiny, islamu a Rómov.

V pondelok dopoludnia napríklad Aktuality vypli diskusiu pri článku s nadpisom „Doneck čoskoro oslobodíme, separatisti by mali súhlasiť s prímerím“.

„Nenávistné diskusie, ktoré medzi sebou viedlo niekoľko ľudí, znehodnocovali článok, tému, ale aj udalosť a ľudí, o ktorých sme písali. Preto považujeme za nevyhnutné reagovať,“ uvádza vysvetlenie redakcia, na čele ktorej stojí Peter Bardy.

Spravodajský web si je vedomý, že „mnohí diskutéri považujú vymazanie ich príspevku za zásah do slobody slova a podobne“, no nechce, aby sa z diskusií stalo miesto pre komunikáciu extrémistov.

„Tento krok robíme pre našich čitateľov, ktorí sa chcú zapájať do diskusií vecne a zodpovedne. (...) A budeme radi, keď sa diskusie vrátia v čo najrýchlejšom čase k všetkým témam. Je to však najmä o vás, našich čitateľoch,“ dodali v informácii čitateľom Aktuality.sk, ktoré sú druhým najčítanejším spravodajským webom - v júli a predtým v máji prekročili dvojmiliónovú hranicu reálnych užívateľov (RU).

Diskusie pod vybranými článkami nepovoľuje už dlhšie ani najčítanejší spravodajský web Sme.sk. Ten ešte vlani pristúpil k moderovaniu diskusií pri citlivých témach, kde jednotlivé príspevky musí schváliť administrátor.

K niektorým textom Sme názory čitateľom nepovoľuje publikovať vôbec. „Dôvod je úplne jednoduchý: pokiaľ nevieme diskusiu skontrolovať, pokiaľ nevieme zabezpečiť, aby na našom webe neboli vulgárne, rasistické, agresívne alebo lživé príspevky, sme nútení niektoré diskusie neotvárať. Nie, nie je to cenzúra. Je to zodpovedné rozhodnutie. Koniec koncov, za obsah diskusných príspevkov sú zodpovední ich autori, ale aj my,“ uviedlo Sme v redakčnom blogu.

Prispievanie do diskusií je na webe Sme.sk podmienené registráciou. Prihlásenie vyžadujú aj Aktuality – možno použiť aj konto z Azetu, respektíve Pokecu.

Skvalitniť diskusie sa Azet snažil nedávno v prípade svojho technologického webu Živé.sk, kde po redizajne umožnil diskutovať, podobne ako na iných svojich weboch, len registrovaným. Od zámeru ale vzápätí upustil a príspevky možno v diskusiách publikovať po opísaní captcha kódu. „Povinné prihlasovanie sme zaviedli v rámci aprílového redizajnu, aby sme diskusie skvalitnili. Dosť zásadným poklesom počtu príspevkov ste nám ale dali najavo, že si zmenu neželáte,” vysvetlil tento krok web.

Kvalitu diskusií na Živé.sk majú udržiavať moderátori, neregistrovaní užívatelia na webe nemôžu prispievať do fór a poradní.