Namiesto hľadania definícií a gramatických vysvetliviek v krátkom slovníku slovenského jazyka obsiahlejšie vysvetlenia v ľudskej reči. 

Sme.sk spustilo v týchto dňoch alternatívnu službu k webovým slovníkom na doméne Jazykovaporadna.sk.

Nový projekt obsahuje databázu častých otázok týkajúcich sa používania jazyka – napríklad ako sa skloňujú slová ako Andrea či Kórea, či je správne detekovať alebo detegovať a aké sú spisovné ekvivalenty slova hmoždinka (pre informáciu: kolík, rozperka či kotvička...). 

Sme.sk spustilo alternatívu k slovníkom – jazykovú poradňu

Jazyková poradňa má ako odborného garanta Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra, ktorého zamestnanci vypracovali súčasných zhruba 1 400 odpovedí. Na otázky odpovedajú skôr jazykoví puristi v ústave, ktorí odporúčajú napríklad písať športovú disciplínu snowtubing ako snoutubing. 

Web má podobu jednoduchého vyhľadávača, v ktorom možno hľadať problematické slová. Heslá sú tiež zoradené v abecednom zozname. Ak sa slovo nenachádza v databáze, prostredníctvom formulára možno položiť pracovníkom ústavu otázku.

V poradni sa nachádza aj niekoľko jazykových kvízov, ktoré majú slúžiť najmä na propagovanie novej stránky. Po vyhodnotení kvízu si môžu používatelia dať vyhotoviť certifikát, ktorý sa dá zdieľať na sociálnych sieťach.

Sme.sk spustilo alternatívu k slovníkom – jazykovú poradňu

„S nápadom sme prišli za riaditeľom JÚĽŠ Pavlom Žigom my, na základe osobných kontaktov na pracovníkov v ústave. Mali sme pocit, že je to nápad na obojstranne výhodnú spoluprácu a ústav to videl podobne,“ hovorí k vzniku poradne šéf online projektov v Sme.sk Radoslav Augustín.

Ako dodáva, pre stránku bol vytvorený backend na archivovanie a odpovedanie otázok, „celá práca odborných pracovníkov sa vlastne presúva na webové rozhranie. Nemala by to preto byť agenda navyše“. 

Či spolupráca s JÚĽŠ prebieha na komerčnej báze, vydavateľstvo nechcelo prezradiť. 

Sme.sk bude Jazykovú poradňu promovať v prvej fáze na titulke spravodajského webu a v rámci článkov. „Nie je to masový produkt, čiže nemáme vysoké odhady. Je to pre nás z do miery aj prestížna záležitosť spolupráce značiek,“ hovorí Augustín.

Slovníkové služby sú pre slovenské portály zdrojom slušnej návštevnosti - Slovník.sk patriaci pod Azet.sk pritiahol v januári podľa AIMmonitora 491 220 RU. Azet v rámci slovenského pravopisu tiež využíva obsah slovníka vydaného JÚĽŠ.

Zoznamov Webslovnik.sk navštívilo v januári 132 811 reálnych používateľov. Na tejto stránke sa nenachádza slovník slovenského pravopisu - okrem prekladových slovníkov tu sú slovník cudzích slov, synonymický a krížovkársky slovník. 

Online pravopisný slovník prevádzkuje aj jazykovedný ústav.