Digitalizácia kníh a s ňou súvisiace autorskoprávne problémy nie sú už len výsadou Google Books. Podobným smerom ako americká internetová firma sa vydalo spravodajské Sme.sk. Zdigitalizovať knihy chce pre svoj projekt Zlatyfond.sme.sk. Na rozdiel od Google nepresviedča o svojej nápade vydavateľov, ale priamo autorov a ich dedičov.
Od minulého týždňa vyhlásilo Sme.sk iniciatívu, ktorú nazýva Celoštátne literárne pátranie. Za cieľ si portál vytýčil sprístupniť v Zlatom fonde zadarmo diela známych slovenských spisovateľov z 20. storočia, ktoré sa dnes už nepublikujú. Ako autori projektu vysvetľujú na blogu, to bude možné kvôli pretrvávajúcej autorskoprávnej ochrane najskôr o 40 rokov. Skorší súhlas môžu dať iba držitelia práv k jednotlivým knihám osobne - v tomto prípade dediči autorov. Tých sa Sme.sk od minulého týždňa pokúša nájsť s pomocou používateľov.
Novú iniciatívu si pritom portál už po pár dňoch pochvaľuje. Podľa koordinátora projektu Tomáša Uleja dostali realizátori Zlatého fondu od spustenia výzvy niekoľko tipov a kontaktov na dedičov. Zároveň ale Ulej pripúšťa, že povolenia na konkrétne diela sa nečrtajú. "Žiadny z autorov ešte nie je v stave, že by sme ho mohli avizovať ako prírastok do databázy," povedal pre Fwd.sk.
Kým sa Zlatý fond dostane do stavu, kedy bude mať v ponuke už aj ďalších autorov, čakajú ho najprv stretnutia a rokovania s nájdenými dedičmi autorov. Potom bude projekt schopný knihy digitalizovať a zverejniť pod bezodplatnými licenciami Creative Commons.
Druhá možnosť pre Sme.sk by bola nepátrať na vlastnú päsť, ale licencovať diela prostredníctvom autorskej spoločnosti LITA. Tá má na dedičov kontakty a vie vyrokovať aj bezodplatné licencie. To sa ale podľa Uleja portálu nezdalo ako optimálna cesta.
Snahy o digitalizáciu existujúcich knižných diel sú v posledných dňoch aktuálnou témou nielen na Slovensku, ale aj medzinárodne. Počas leta sa začalo v USA aj v Európe diskutovať o projekt Google Books spoločnosti Google. Tá chce do svojho elektronického archívu zaradiť čo najviac kníh komerčne nedostupných na americkom trhu. S časťou autorov sa Google dohodol prostredníctvom tzv. Google Books Settlement, ktoré ho zaväzuje autorom použitie ich kníh finančne kompenzovať. Na pôde Európskej únie sa o jednotnej politike voči Google Books diskutuje v týchto dňoch. Viac informácií o Google Books.

Americký minister obchodu verí, že USA dosiahnu obchodnú dohodu s EÚ
Rokovania môžu pokračovať aj po 1. auguste