Najsledovanejšou udalosťou uplynulého víkendu bola povodňová aktivita na území Slovenska. Mimoriadne nepriaznivé počasie komplikovalo situáciu najmä na Záhorí, Kysuciach a v Bratislave. Viaceré obce a mestá hlásili vyliate korytá vodných tokov, zaplavené ulice, záhrady a pivnice rodinných domov. Bez elektrickej energie boli tisícky domácností. V niektorých obciach pristúpili k preventívnej evakuácii časti obyvateľstva, pri protipovodňových opatreniach pomáhala aj armáda. Záplavy a povodne sužujú aj okolité krajiny. Situácia je vážna v Českej republike, kde si už povodne vyžiadali aj obete, v Poľsku v pondelok vláda vyhlásila stav živelnej pohromy.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok aktívne komunikovali v spravodajských aj politických reláciách televízií. Viackrát prízvukovali, že na následky extrémneho počasia boli pripravení. Prezident Peter Pellegrini sa v nedeľu zúčastnil nedeľnej svätej omše v Šaštíne-Strážach, kde uviedol, že myslí na všetkých ľudí, ktorí v týchto chvíľach čelia nepriazni počasia. Potrebné je podľa neho povzbudiť ľudí, aby sa napriek starostiam, trápeniam a náročnej dobe, ktorú žijeme, dokázali spojiť pre spoločné dobro. V nedeľu navštívil postihnuté miesta v bratislavskej Devínskej Novej Vsi, kde vyzdvihol bezpečnostné a záchranné zložky pre ich nasadenie v boji so záplavami. Premiér Robert Fico sa k situácii počas víkendu nevyjadroval.
Tragédia slovenského internetu: Za záplavy je zodpovedné NATO, dažďa sa jednoducho zbavíš octom
Ako hodnotia komunikácia vládnych predstaviteľov aj samotného prezidenta v krízovej situácii odborníci na komunikáciu a marketig?
Gabriel Tóth z New School Communications ohodnotil pozitívne komunikáciu oboch ministrov a výhrady nemal ani k prezidentovi: „Čo sa týka ministrov Tomáša Tarabu a Matúša Šutaja Eštoka, v ich prípade intenzívnejšia komunikácia vyplýva z funkcie. Najmä minister vnútra má na starosti hasičský či policajný zbor, ktorý v krízových situáciách musí komunikovať proaktívne a informovať o opatreniach či súčasnej situácii. Komunikácia prezidenta je v krízových situáciách viac symbolická, pričom Peter Pellegrini sa v tejto línii aj držal.“
Opačný názor však má na „nekomunikáciu“ predsedu vlády: „Absenciu komunikácie premiéra Róberta Fica považujem za chybu. Povodne sú v posledných dňoch spoločenskou témou číslo jedna a z jeho pozície je namieste, aby využil svoju pozíciu na informovanie či upokojenie situácie.“
Na Slovensko sa valí storočná voda. Ľudia na internete riešia, či meteorológov platí Soros
Marketingový expert Róbert Slovák a agentúry riaditeľ agentúry Slovák & Friends zhodnotil pozitíva a negatíva komunikácie vládnych predstaviteľov takto: „Za pozitívne považujem to, že sa témou vôbec zaoberali, lebo na rozdiel od Česka, kde sa povodne riešili už niekoľko dní vopred, u nás sa mi zdá, že až na poslednú chvíľu. Prezident rozjímal v Šaštíne, kým ľuďom voda siahala na domovy a životy, a minister životného prostredia otočil rétoriku o 180 stupňov: zo zľahčovania a podceňovania hrozieb po aktuálne zavádzanie o tom, ako vlastne boli na všetko pripravení. Neadekvátne mi pripadá aj využívanie tragédie na fotoshooting na obrnenom hasičskom vozidle, čím osviežil svoje sociálne siete pán prezident,“