Slovensko sa pripojilo k deklarácii za vybudovanie vlastného cloudového úložiska Európskej únie (EÚ). Informovalo o tom v piatok tlačové oddelenie Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.

,,Pre digitálnu transformáciu EÚ je kľúčové bezpečné zdieľanie a ukladanie obrovských objemov dát. Lenže pri využívaní tzv. cloudových služieb je EÚ stále do vysokej miery odkázaná na štáty mimo Únie, kde sa dnes väčšina veľkokapacitných úložísk nachádza," uviedol rezort s tým, že to prináša aj množstvo problémov a bezpečnostných rizík. Členské štáty preto prijali deklaráciu, v ktorej sa zaviazali spojiť sily a vybudovať európske cloudové úložisko novej generácie.

Hackeri napadli aj MHD v Los Angeles.
Neprehliadnite

Jeden zo štyroch Európanov tají svoje osobné údaje. Opatrní sú aj Slováci

,,Odborníci sa zhodujú, že ďalšiu veľkú vlnu digitálnej transformácie spoločnosti a ekonomiky budú poháňať najmä potreby priemyslu a jeho dáta," pripomenul rezort. Vlastný cloudový systém teda Únia potrebuje práve preto, aby dokázala obstáť v globálnej konkurencii a zaistiť bezpečnosť dát.

,,Našou zodpovednosťou je zabezpečiť pre európske podniky vhodné podmienky na rozvoj cloudových kapacít s globálnym dosahom, ktoré uspokoja budúce potreby zdieľania a ukladania priemyselných údajov," zhodli sa signatári deklarácie. Podľa vicepremiérky a šéfky rezortu informatizácie Veroniky Remišovej (Za ľudí) je životne dôležité, aby mala Únia svoje dáta plne pod kontrolou a aby jej verejný sektor, podniky i občania mali k dátam rýchly a bezpečný prístup.

digitalizácia
Neprehliadnite

IT Asociácia víta plán EK smerovať pätinu prostriedkov z fondu obnovy do digitalizácie

Európske veľkokapacitné úložisko má spĺňať najvyššie štandardy pokiaľ ide o ochranu údajov, kybernetickú bezpečnosť, prenos údajov, transparentnosť, otvorenosť, výkon a spoľahlivosť. Dátová stratégia EÚ vyzýva členské štáty a priemysel, aby spolu s Európskou komisiou investovali do európskej cloudovej federácie a spoločných dátových priestorov.

Európska komisia plánuje v nadchádzajúcom programovom období 2021 - 2027 investovať do cloudu viac ako dve miliardy eur, pričom z nového Mechanizmu na obnovu a odolnosť sa ešte očakávajú dodatočné zdroje. ,,Celkové financovanie v oblasti cloudu a dát by tak mohlo dosiahnuť až desať miliárd eur," uzavrel rezort.