Pred viac ako rokom priniesol web Mediálne, ktorý patrí pod Týždenník TREND, analytický článok Dôležitá maďarská menšina na Slovensku a „jej“ médiá, v ktorom detailne popisuje mediálnu konzumáciu občanov maďarskej národnosti na Slovensku. S blížiacimi sa parlamentnými voľbami opätovne narastá záujem politických strán o slovenských Maďarov, preto sa mediálny web opätovne pozrel na jej vývoj.

UJSZO.com má viac online užívateľov ako počet sčítaných ľudí maďarskej národnosti na Slovensku

Online platforma ujszo.com prekonala v apríli hranicu pol milióna reálnych užívateľov. V porovnaní s počtom obyvateľov maďarskej národnosti (422 065), vyplývajúceho z oficiálneho sčítania v roku 2021, je počet návštevníkov spravodajského webu vyšší. Dôvody sú dva. Prvým je skupina ľudí, ktorí nepriznali maďarskú národnosť napriek tomu, že hovoria po maďarsky. Druhým, je významná skupina Maďarov, ktorí žijú za hranicami Slovenska, ale napriek tomu čítajú „slovenské“ ÚJ SZÓ.

Dvakrát viac reálnych užívateľov

Vývoj návštevnosti dvoch najsilnejších maďarských webov na Slovensku ukazuje, že denník ÚJ SZÓ, ktorého obsah nachádzajú čitatelia aj v tlačenej podobe s predaným nákladom okolo 10-tisíc výtlačkov, prechádza transformáciou do online prostredia, kde oslovuje svojich čitateľov stále vo väčšej miere.

Konkurenciou ujszo.com bol parameter.sk, s ktorým v minulosti súperil o prvenstvo medzi maďarskými portálmi. V súčasnosti si však klikne na spravodajský web Ujszo dvakrát viac reálnych užívateľov než na parameter.sk.

Ujszo vs parameter
Zdroj: IAB Monitor
Ujszo vs Parameter
Zdroj: IAB Monitor

Ďalšie správy z Mediálne.sk

Ako kapitánka Jana Vinická v seriáli Policie Modrava sa obliekala veľmi asketicky.
Neprehliadnite

Iba o tisícku divákov viac dalo prednosť krimiseriálu Policie Modrava pred diskusiou Na hrane