Spoločnosť Meta, ktorá vlastní sociálne siete Facebook aj Instagram, v utorok (7.1.) oznámila, že na svojich platformách končí s overovaním faktov nezávislou treťou stranou. Takéto overovanie teraz ponechá na používateľoch, obdobne ako to už v súčasnosti robí sociálna sieť X Elona Muska.

„Odborníci, rovnako ako všetci ostatní, majú svoje vlastné predsudky a perspektívy. To sa prejavilo v rozhodnutiach, ktoré niektorí z nich urobili ohľadom toho, aké fakty overovať a ako,“ informoval na webe zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Meta Mark Zuckerberg. „Z programu, ktorý mal informovať, sa príliš často stal nástroj cenzúry,“ dodal. Úsilie o správu obsahu naprieč platformami podľa Mety v priebehu rokov zosilnelo „do takej miery, že robíme príliš veľa chýb, frustrujeme našich používateľov a príliš často bránime slobodnému vyjadrovaniu, ktoré sme si predsavzali umožniť“.

Dodal tiež, že spoločnosť v tomto smere prejde na systém podobný tomu, aký používa sieť X (niekdajší Twitter), pričom najskôr ho spustí len v USA. „Zbavíme sa overovateľov faktov, ktorí boli politicky príliš zaujatí a zničili viac dôvery, než jej vytvorili, obzvlášť v USA,“.

Meta plánuje zrušiť obmedzenia

Spoločnosť okrem toho informovala, že plánuje zrušiť obmedzenia týkajúce sa určitých tém, ktoré sú súčasťou bežného dialógu, a viac sa zamerať na "veľmi závažné porušenia" pravidiel, ako napríklad terorizmus, sexuálne zneužívanie detí či drogy.

Systém Community Notes umožní používateľom platforiem Mety upozorňovať na príspevky, ktoré môžu byť zavádzajúce a ku ktorým je potrebné doplniť viac súvislostí. V Európskej únii sa Meta zatiaľ na zavedenie tejto zmeny nechystá, uviedla agentúra Reuters.

Uprednostnenie slobody prejavu

Zuckerberg priznal, že avizované zmeny sú aj dôsledkom víťazstva Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách, približuje AP. Voľby podľa neho predstavovali akýsi kultúrny zlom vedúci k opätovnému uprednostneniu slobody prejavu.

„Vidíme, že tento prístup funguje v spoločnosti X, kde splnomocňujú svoju komunitu (používateľov), aby rozhodla, kedy sú príspevky potenciálne zavádzajúce a potrebujú širší kontext,“ uviedol Joel Kaplan, ktorý je v Meta šéfom pre globálne záležitosti.

Spoločnosť uviedla, že systém Community Notes začne postupne zavádzať v najbližších mesiacoch najskôr v USA. Počas roka plánuje model vylepšovať. „To je cool,“ reagoval na správu majiteľ siete X Elon Musk.

Z Kalifornie do Texasu

Meta sa takisto chystá odstrániť obmedzenia týkajúce sa tém, ako sú migrácia a rodová problematika. Tímy pre dôveru, bezpečnosť a moderovanie obsahu budú presunuté z Kalifornie, tradične demokratického štátu, do Texasu, kde ľudia tradične volia republikánov.

„Budeme spolupracovať s prezidentom Donaldom Trumpom, aby sme vyvinuli tlak na vlády po celom svete, ktoré útočia na americké spoločnosti a presadzujú väčšiu cenzúru,“ povedal šéf Mety Mark Zuckerberg. Jeho spoločnosť už inauguračnému fondu znovuzvoleného prezidenta Trumpa poslala milión dolárov (približne 962-tisíc eur).

Trump je dlhoročným kritikom spoločnosti Meta, ktorú obviňuje z toho, že je voči nemu zaujatá. Facebook Trumpovi po útokoch jeho priaznivcov na Kapitol zo 6. januára 2021 zablokoval účet, ktorý mu však začiatkom roka 2023 obnovil. Zuckerberg sa však teraz podľa AFP snaží s Trumpom od jeho znovuzvolenia zmieriť.

Od roku 2016 dohľad nad príspevkami vykonávali nezávislí odborníci a organizácie zamerané na kontrolu faktov v mnohých krajinách a jazykoch. Podľa Reuters Meta aktuálne nemá bezprostredné plány na ukončenie a nahradenie tohto programu v krajinách EÚ, pokiaľ nebude mať k dispozícii analýzu svojich zákonných povinností v tejto oblasti.