Skupina 165 firiem a združení vyzvala Európsku komisiu (EK), aby proti americkej spoločnosti Google zaujala tvrdší postoj. V liste, venovanému eurokomisárke pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerovej, firmy tvrdia, že technologický gigant pri vyhľadávaní na internete uprednostňuje svoje služby. Google, ktorý je súčasťou spoločnosti Alphabet, toto tvrdenie odmieta. Informovala o tom agentúra Reuters.

V predmetnej skupine figurujú americké aj britské spoločnosti a ďalej podniky z 21 únijných krajín. Spolu ju tvorí zhruba 130 firiem a 30 združení. Tvrdia o sebe, že sú doteraz najväčším zoskupením, aké sa na komisiu pre hospodársku  súťaž obrátilo. Medzi signatármi sú aj dlhodobí kritici Googlu, napríklad Yelp, Expedia či Trivago.

Google website on computer screen
Neprehliadnite

Apple podľa všetkého vyvíja vlastný vyhľadávač ako alternatívu ku Googlu

V liste píšu, že Google dáva pri vyhľadávaní na lepšie pozície svoje služby v oblastiach, ako je ubytovanie, cestovanie alebo pracovný trh, EK žiadajú, aby tomu urobila prietrž. „Ľudia od Googlu očakávajú, že im poskytne tie najrelevantnejšie a najkvalitnejšie výsledky, ktorým môžu veriť," uviedol zástupca Googlu. „Neočakávajú od nás, že budeme uprednostňovať určité firmy či konkurentmi pred inými spoločnosťami, alebo že prestaneme zavádzať určité služby, ktoré Európanom ponúkajú väčší výber a konkurenciu," dodal.

Komisia americkému gigantu za posledné tri roky uložila tri pokuty vo výške 8,25 miliardy eur. Je to za systematické zvýhodňovanie vlastného produktu umožňujúceho porovnávať nákupné ponuky, za zneužívanie dominantného postavenia operačného systému Android a za obmedzenie konkurentov na trhu s internetovou reklamou