Telegram, ktorý má vyše 200 miliónov používateľov, má byť podľa súdneho rozhodnutia v Rusku nedostupný, kým požiadavky úradov na rozšifrovanie správ používateľov nesplní.
P. Durov, označovaný za najmocnejšieho ruského podnikateľa vo sfére internetových technológií, ale také požiadavky označuje za protiústavné obmedzenie listového tajomstva. Žiadny šifrovací kľúč navyše vraj nemá, pretože šifru generuje až koncové zariadenie používateľov.
Durovova komunikačná sieť začala proti Roskomnadzoru a ruským súdom bojovať s pomocou serverov iných firiem, okrem iného Google a Apple, napísal Kommersant. Dozorný orgán v reakcii tieto spoločnosti vyzval, aby pomoc Telegramu zastavili.
Keď Apple nereagoval a Google odmietol, zablokoval v stredu Roskomnadzor ich internetové adresy, rovnako ako niektoré adresy spoločnosti Amazon. Celkom ide podľa ruského denníka o 15 miliónov adries, čo zo zásahu ruskej cenzúrnej agentúry činí najrozsiahlejšiu podobnú akciu v dejinách ruského internetu.
P. Durov sa ale podľa ruských médií vzdať nemieni a na sociálnej sieti VKontakte, ktorú vlastní, oznámil, že venuje virtuálne bitcoingy v hodnote miliónov dolárov firmám, ktoré mu v boji s ruskou cenzúrou a justíciou pomôžu.
„Počas tohto roka rád obetujem na tieto účely milióny dolárov zo svojich osobných prostriedkov,“ napísal P. Durov. Poďakoval v tejto súvislosti firmám Apple, Google, Amazon a Microsoft za to, že „sa nepodieľajú na politickej cenzúre“.
Konflikt začína mať vplyv na fungovanie internetu v Rusku, podľa Kommersantu od pondelka zaznamenali výpadky niektoré služby spoločnosti Microsoft, sociálne siete Vıber a Odnoklasniki, stránky niekoľkých veľkých ruských bánk a súkromných kliník a online platobné systémy.
Sama spoločnosť Roskomnadzor sa stala terčom troch útokov hackerov, ktorí na dlhší čas zablokovali jej webové stránky.
Napätú situáciu v ruskom internete s nevôľou nesie Kremeľ, ktorý vyzval obe strany konfliktu, aby nepoškodzovali milióny ruských používateľov. Ministerstvo zahraničia vznieslo dopyt na vládne úrady, ako má v terajšej situácii sociálne siete používať.