Súd v Moskve v pondelok vyhlásil sociálne siete Facebook a Instagram za extrémistické a zakázal ich.

Stalo sa tak na základe obvinenia, že ich materská firma, americký technologický gigant Meta, počas vojny na Ukrajine toleruje na sociálnych sieťach prejavy rusofóbie. Informovala o tom agentúra AFP.

Okresný súd v Moskve sa tak stotožnil so žiadosťou prokuratúry o zákaz týchto dvoch platforiem sociálnych médií za „vykonávanie extrémistických aktivít". AFP dodala, že služba WhatsApp spoločnosti Meta nebude zakázaná, pretože nejde o verejnú platformu.

WhatsApp dostal milosť

Nie je jasné, aké konsekvencie pre americkú spoločnosť bude mať označenie za extrémistickú organizáciu, ktoré bolo kedysi vyhradené skupinám, ako je Taliban alebo Islamský štát.

Neskôr však túto nálepku dostali v Rusku aj Svedkovia Jehovovi či protikorupčná nadácia Alexeja Navaľného.

Vlajkové platformy spoločnosti, Facebook a Instagram, sú totiž už zakázané a súd uviedol, že jeho rozhodnutie sa nijako nedotkne WhatsAppu. Rozhodnutie sa netýka aktivít messengera spoločnosti Meta, WhatsApp, keďže neslúži na verejné šírenie informácií.

Okamžitý zákaz

Na pojednávaní vystúpil aj zástupca ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), ktorý žiadal od súdu okamžitý zákaz činnosti spoločnosti Meta v Rusku.

FSB obvinila Metu, že v čase „špeciálnej vojenskej operácie", ako Kremeľ nazýva svoju vojenskú agresiu voči Ukrajine, pracuje proti záujmom Moskvy, dodala AFP.

Po tom, čo prezident Vladimir Putin vydal 24. februára rozkaz na začatie invázie ruských vojakov na Ukrajinu, úrady v Rusku zablokovali prístup na sociálne siete Facebook a Instagram, ako aj na Twitter.

Spoločnosť Meta potom 10. marca oznámila, že plánuje zmeniť svoje pravidlá týkajúce sa násilných vyjadrení tak, aby umožnila ľuďom v niektorých krajinách vyjadriť svoj hnev voči ruským ozbrojeným silám, ale nie voči ruským civilistom.

Zmena pravidiel

Tento svoj postoj Meta prehodnotila: jej prezident pre globálne záležitosti, Nick Clegg, oznámil, že voľnejšie pravidlá sa budú vzťahovať iba na prispievateľov z Ukrajiny.

V pondelok to potvrdila aj právna zástupkyňa spoločnosti Meta, ktorá pred moskovským súdom vyhlásila, že „po verejnej diskusii" spoločnosť zmenila svoju politiku a považuje „rusofóbiu a výzvy na násilie voči ruským občanom za neprijateľné". Súd však tieto argumenty odmietol.

Meta má po celom svete miliardy používateľov svojich aplikácií. Sociálne siete Facebook a Instagram používali v Rusku široké vrstvy obyvateľstva, pričom Instagram bol najobľúbenejšou platformou ruskej mládže.

Pre mnoho malých ruských firiem bol Instagram kľúčovou platformou pre reklamu, spracovanie predaja a komunikáciu s klientmi.

Twitter a Facebook sú v Rusku nedostupné od 4. marca a Instagram bol v krajine zablokovaný pred týždňom - 14. marca. Aplikácia WhatsApp funguje bez obmedzení.

Ďalšie dôležité správy

Miesto Zary: Aj tento reťazec v Rusku skončil. Priestory na Tverskej ulici sú prázdne.
Neprehliadnite

Západné firmy zápasia s dôsledkami „polovičného“ odchodu z Ruska