Ruský cenzúrny úrad Roskomnadzor dnes oznámil, že niekoľkým sociálnym sieťam uloží pokuty za to, že neodstránili 170 príspevkov vyzývajúcich maloletých k účasti na sobotňajších demonštráciách za prepustenie známeho opozičného aktivistu Alexeja Navaľného. Pokutu vo výške až štyri milióny rubľov majú zaplatiť Facebook, Instagram, Twitter, TikTok, YouTube, VKontakte a Odnoklassniki.

Internetové platformy podľa úradu porušili zákon o obmedzení prístupu k „zakázaným informáciám“. Príslušný článok zákona nadobudol platnosť 10. januára tohto roku. Roskomnadzor dnes tiež spresnil, že dva dni pred konaním sobotňajších demonštrácií pred hroziacimi pokutami varoval.

Tik tok
Neprehliadnite

Rusko žiada sociálne siete, aby nešírili správy vyzývajúce na opozičné protesty

V súvislosti so sobotňajšími akciami na podporu Navalného bolo zadržaných takmer 200 maloletých, napísal spravodajský portál Meduza s odvolaním na platformu OVD-Info, ktorá monitoruje policajné zásahy. Zapojenie detí do politického diania odsúdil podľa Meduzy v pondelok okrem iného aj ruský prezident Vladimir Putin.

Ruské bezpečnostné sily podľa OVD-Info v súvislosti s nepovolenou sobotňajšou demonštráciou zadržali dohromady takmer 4-tisíc osôb. Na demonštrácii za prepustenie Navaľného sa len v samotnej Moskve podľa odhadov reportérov agentúry Reuters zúčastnilo asi 40-tisíc ľudí. Protestné akcie sa ale uskutočnili v mnohých ďalších ruských mestách vrátane tých sibírskych.