Ruská federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) obmedzila prístup k internetovej spravodajskej službe Google News, ktorú obviňuje, že poskytuje prístup k ,,nepravdivým" informáciám o ruskej vojenskej ofenzíve na Ukrajine. Podľa agentúry AFP o tom v stredu informovali ruské tlačové agentúry.

Smerovanie špeciálnej vojenskej operácie

K tomuto rozhodnutiu došlo na požiadavku ruskej generálnej prokuratúry, vyplýva z vyhlásenia Roskomnadzoru, ktoré citovali tlačové agentúry.

Služba Google News podľa Roskomnadzoru ,,poskytovala prístup k početným publikáciám a materiálom, ktoré obsahovali nepravdivé informácie... o smerovaní špeciálnej vojenskej operácie na ukrajinskom území".

Spoločnosť Google ,,potvrdila, že niekoľko ľudí v Rusku má ťažkosti s prístupom do aplikácie Google News a na príslušnú webovú stránku – a nie je to v dôsledku technických problémov na našej strane", uviedol podľa AFP jeden z hovorcov spoločnosti.

Kontrola nad médiami

Od začiatku ruskej vojenskej intervencie na susednú Ukrajinu ruská vláda výrazne sprísnila kontrolu nad informáciami na internete, považovanom za jeden z posledných zdrojov slobodného prejavu v Rusku, konštatuje AFP.

Mnohým ruským a zahraničným médiám vrátane britskej stanice BBC obmedzili on-line služby a americké sociálne siete Facebook a Instagram boli moskovským súdom vyhlásené za ,,extrémistické". Obmedzený bol aj prístup na sociálnu sieť Twitter.

Roskomnadzor minulý týždeň obvinil z ,,teroristických" aktivít aj amerického giganta Google a jeho videoslužbu YouTube, čo je podľa AFP prvým krokom k možnému zablokovaniu.

Civilista hliadkuje na kontrolnom stanovišti 26. februára 2022 v Kyjeve.
Neprehliadnite

Pri ostreľovaní Kyjeva prišla o život ruská novinárka, Baulinová písala aj o korupcii v Rusku