Ringier je podľa parametru tržieb dlhodobo najväčším slovenským vydavateľstvom, no zároveň jediným spomedzi hlavných hráčov, ktorí si spoplatnenie online obsahu ešte nevyskúšalo.
Hoci vydavateľ webov Aktuality.sk a Čas.sk naznačoval, že vlastnú platobnú bránu otestuje, napokon sa tak nestane – minimálne v najbližšom období.
„Skúmali sme viaceré možnosti, čerpali sme aj informácie v rámci našej skupiny, ktorá má skúsenosti so samotným spoplatnením obsahu,“ cituje šéfa digitálu M. Konečného web Živé.sk, ktorý patrí takisto pod Ringier.
„Používatelia nie sú ochotní vo väčšine prípadov platiť. Skôr naopak, práve táto zmena ich môže odradiť konzumovať akýkoľvek obsah na stránke. Existuje menšia skupina nadšencov, ktorá bude ochotná zaplatiť, ale cez túto pomyselnú hranicu sa dá len ťažko preniesť,“ vysvetlil M. Konečný.
Šéf vydavateľstva M. Dubec v minulosti v rozhovore pre Forbes naznačoval, že čas spoplatnenia obsahu aj pri Ringieri príde a najskôr sa paywall môže objaviť na serióznom spravodajskom webe Aktuality.sk, ktorý vydavateľstvo posilňovalo obsahovo i personálne a snažilo sa pri ňom posilniť značku. Aktuality.sk sú s návštevnosťou okolo dvoch miliónov používateľov mesačne druhým najnavštevovanejším spravodajským portálom u nás po Sme.sk.
„Aj v zahraničí weby s dlhšími, detailnejšími informáciami sú skôr zamknuté pod platobnou bránou. Potrebujete skupinu lojálnych čitateľov, 5 až 15 percent z celku, ktorí zaplatia za detailnejšie informácie. Pretože pohľad na homepage väčšine na zorientovanie sa stačí,“ povedal v rozhovore M. Dubec.
Aktuality.sk však zostanú zadarmo, Ringier v súčasnosti neplánuje spoplatniť ani bulvárny Čas.sk, septembrovú trojku podľa návštevnosti obsahových webov. Nemecký Bild, ktorý je tiež zo skupiny Ringier Axel Springer, paywall zaviedol už dávnejšie. Veľkosť slovenského trhu však tomuto kroku u nás podľa vydavateľstva nenahráva.
Ringier sa vyjadril aj k možnej jednotnej technológii spoplatnenia, ktorej priekopníkom bolo na slovenskom trhu Piano. To len nedávno ohlásilo, že so spoločnou platformou pre spoplatnenie obsahu u nás končí.
Podľa M. Konečného by bola jednotná brána prijateľná len za predpokladu, že by vznikla obdoba App Store alebo Google Play. „Pokiaľ to nebude silná univerzálna platforma, cez ktorú musí prejsť každý, kto má záujem spoplatniť obsah a nevyrieši sa legislatívna otázka preberania obsahu, tak si nemyslím, že hybridné systémy, ako bolo Piano, môžu uspieť,“ dodal M. Konečný pre Živé.sk.
Ringier má priame zdroje od používateľov mimo obsahových webov – na svojom komunitnom portáli Pokec napríklad predáva balík Plus s nadstavbovými funkciami.
Ako Živé.sk zistilo, content na obsahových weboch sa nechystajú v súčasnosti spoplatňovať ani ďalšie najnavštevovanejšie weby – Topky.sk (Zoznam) či Pluska.sk (News and Media Holding). Po opustení Piana je zadarmo aj Pravda.sk (Perex), časť obsahu – články z printu – zamyká Trend.sk (NMH). HNonline.sk (Mafra Slovakia) po konci v Piane predstavila vlastný paywall HNkonto.
Sme (Petit Press) zamyká obsah dlhodobo, základnú sadzbu predplatného pritom tento rok zdražilo. Za rok 2015 reportoval Petit Press výnosy 370-tisíc eur z plateného obsahu a vyše 17-tisíc online predplatiteľov. Spoplatnený je aj web Denníka N.