Filmové pasáže vo forme dokumentárnej drámy s hercami reprodukujúcimi autentické texty a situácie sú obľúbenou formou priblíženia historických či iných pozoruhodných udalostí filmovými tvorcami a dokumentaristami. Nový level ponúkla strana Smer-SD, ktorá sa rozhodla využiť túto formu aj v politickom boji.
 
Krátka dokudráma „Čurillovci“ natočená v produkcii tejto strany približuje pasáže konverzácie nedávno obvinených vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) na čele s Jánom Čurillom. Ide o ich poradu, na ktorej sa snažia nájsť vhodnú taktiku, ktorou by dosiahli odsúdenie skupiny obvinených bývalých funkcionárov polície (na čele s Tiborom Gašparom) zadržaných v rámci akcie Očistec.
 
Je to obľúbený motív Smeru, ktorého predstavitelia, osobitne Robert Fico, poradu v NAKA opakovane spomínajú na tlačových konferenciách a v rôznych diskusiách. Podobne ako Úrad inšpekčnej služby, ktorý v septembri vyšetrovateľov obvinil a na istý čas aj vzal do väzby, aj politici Smeru tvrdia, že títo vyšetrovatelia sa dopustili manipulácie a prekročili hranice zákona.
 
K dispozícii zatiaľ boli len prepisy uvedenej konverzácie v NAKA, čo zrejme Smer-SD začal považovať za nedostatočné a málo názorné, a tak sa rozhodol urobiť vlastný „remake“, teda priebeh uvedenej porady podať s využitím hereckých výkonov svojich vlastných „chlapcov“.
 
Motorom projektu je podpredseda strany Erik Kaliňák, ktorý štvorminútové video uvádza a v samotnej dvojminútovej hranej pasáži aj herecky dominuje. Strana zatiaľ umiestnila na internet jedno takéto video a ústami E. Kaliňáka avizovala pokračovanie „miniseriálu“.

Vyšetrovateľ Pavol Ďurka prichádza v sprievode polície na Okresný súd Bratislava III
Neprehliadnite

Krajský súd rozhodoval o Scholtzovi a vyšetrovateľoch NAKA, všetkých prepustil na slobodu