Komunálne voľby, správy o prasacej chrípke a Popolvár. Aj tak vyzerá v posledných dňoch obsahová skladba spravodajského portálu Pravda.sk. Poslednej spomenutej zložky bude viac. Pravda má totiž najnovšie v pláne priniesť na web zbierku slovenských aj svetových klasických rozprávok.

Tie plánuje Pravda.sk zverejňovať v rámci projektu Čítajme deťom, ktorý beží od minulého týždňa paralelne na webe aj v papierovom vydaní denníka Pravda. Na webe ho vydavateľstvo Perex zastrešilo pod adresu Citajmedetom.pravda.sk.

Tam postupne vzniká on-line databáza rozprávok, na ktoré by sa podľa Pravdy nemalo zabudnúť, a ktoré každý deň vychádzajú v papierovom denníku.

Politika, správy a Popolvár. Pravda.sk začala vydávať rozprávky

Zdroj: Pravda.sk

Okrem toho Pravda deklaruje, že chce robiť aj osvetu: prostredníctvom článkov sa chystá vysvetľovať, prečo treba čítať rozprávky. K projektu sa snaží pritiahnuť známe osobnosti a používateľov nabáda, aby pridávali vlastné príbehy.

Z aktivity, ktorú rozbehol Perex ako čiste predvianočnú iniciatívu, si tak Pravda na webe postavila ďalší viac-menej samostatný projekt pričlenený k materskému portálu iba doménou a spoločným portálovým menu. Z obchodného hľadiska už Perex opodstatnenie našiel: projekt má ako trvalého partnera a hlavného inzerenta Orange.

Formálne by ale Citajmedetom.sk malo byt v podobnej pozícii ako napríklad na prvý pohľad svojbytnejší projekt Varecha.sk. V oboch prípadoch ide o zužitkovanie printového obsahu na webe, no Varechu Pravda.sk pre web pripravila funkčne aj obsahovo podstatne bohatšiu.

Obsah pre deti a rodičov na Pravda.sk na druhej strane nie je novinkou. Po podobnom publiku Perex na webe poškuľuje už od leta. Vtedy odštartovala Mozgovňa.sk, detská encyklopédia prepojená s projektom detskej letnej univerzity. Už vtedy šéf internetových projektov Perexu Jaroslav Matyáš vysvetlil, že Pravda.sk chce takéto aktivity budovať cielene. "Chceme ukázať, že Pravda.sk má aj iný rozmer ako správy, politiku, návštevnosť a predaj reklamy," vysvetlil vtedy pre Fwd.sk. Viac informácií o Mozgovňa.sk.

O deti navyše čoraz viac prejavujú záujem aj iní slovenskí prevádzkovatelia. Zoznam.sk tento rok napríklad spustil detský web Rexik.sk. Viac informácií o Rexik.sk.

Nevýhodou pre Perex môže byť potenciálne len to, že nad projektami pre okrajové publikum treba viac premýšľať. Mozgovňa.sk mala v septembri návštevnosť na úrovni 10-tisíc reálnych užívateľov, tým sa nezaradila medzi top projekty vo webovom portfóliu Perexu. Iný menší projekt - aj keď ešte menší a pre inú cieľovú skupinu - Netsity.sk vydavateľstvo v týchto dňoch pre nízku návštevnosť práve ruší. Viac informácií o konci Netsity.sk.

Správu budeme aktualizovať. Fwd.sk zisťuje podrobnosti o projekte Čítajme deťom.