Podvodníci na sociálnych sieťach pripravili Američanov o 2,7 miliardy dolárov v období od januára 2021 do júna 2023. Podľa portálu CNBC to v novej správe uviedol americký Úrad pre obchodnú reguláciu.

Ide o výrazne vyššiu sumu peňazí, než o ktorú spotrebitelia prišli v prípade iných online podvodov. Je to napríklad o 700 miliónov viac než pri podvodoch na webových stránkach a o 1,8 miliardy viac než pri emailových podvodoch. Metódy sú rôzne – niektorí podvodníci to skúšajú cez krádež profilov, iní ponúkajú nereálne investičné príležitosti.

Občas zájdu až tak ďaleko, že pri vytváraní falošnej reklamy priamo využívajú nástroje samotnej sociálnej siete, na ktorej svoju nekalú činnosť prevádzkujú. Ciele si vyberajú na základe veku, záujmov a minulých nákupov používateľov. Mladšia generácia by sa mala mať obzvlášť na pozore. Podľa údajov Úradu pre obchodnú reguláciu boli v prvom polroku 2023 na podvody oveľa náchylnejší ľudia vo veku od 18 do 19 rokov než vo veku od 20 do 29 rokov.

Mladšia generácia môže na svoje pokročilé technické zručnosti doplatiť, povedal David McClellan, výkonný riaditeľ startupu pre kybernetickú bezpečnosť Social Catfish. „Títo ľudia až príliš dôverujú technológii, ktorú používajú, a existuje u nich vyššia pravdepodobnosť, že zareagujú na správy od neznámych ľudí,“ dodal.

Najrozšírenejšie typy podvodov

Najbežnejším typom podvodu na sociálnych sieťach sa tento rok stalo online nakupovanie. Vo väčšine prípadov podvodníci ponúkajú na predaj nejaký produkt, ktorý však zákazníkom po zaplatení nikdy nepríde.

Ďalším najčastejším typom podvodu sú falošné investičné príležitosti, ktoré zväčša ponúkajú samozvaní „finanční experti“, ktorí sa chvália svojimi finančnými úspechmi. Potenciálne obete sa snažia nalákať tým, že ak im zveria svoje peniaze, tak im zaručia obrovské zisky. Tento typ podvodov bol zatiaľ v roku 2023 najvýnosnejší, pričom tvoril vyše polovicu nahlásených prípadov.

Aj investor, podnikateľ a miliardár Mark Cuban sa nedávno stal obeťou podvodu a prišiel takmer o 900-tisíc dolárov vo forme kryptomien. Svojich sledovateľov preto na TikToku varoval, aby sa na sociálnych sieťach nedali oklamať falošnými investičnými expertmi. „Keď na sociálnych sieťach zbadáte niekoho, kto vám bude hovoriť, ako vám zarobí peniaze, tak ten človek klame. Ak by títo ľudia boli naozaj takí dobrí, pracovali by na svojom bohatstve a nezdieľali by s vami svoju stratégiu,“ povedal Cuban.

Obľúbenou voľbou podvodníkov sú aj takzvané romantické podvody, pri ktorých sa snažia nadviazať online vzťah s ľuďmi z iných krajín, aby od nich potom mohli pýtať peniaze. Podľa správy NBC News z júla 2022 prišli Američania vinou romantických podvodov v tom istom roku o takmer pol miliardy dolárov.

Ako odhaliť podvodníka?

Týmito siedmimi chybami sa podvodníci prezradia najčastejšie:

  • Vydávajú sa za jedného z vašich priateľov a žiadajú vás o peniaze. Podvodníci často prevezmú kontrolu nad účtami vytypovaných používateľov a začnú posielať správy ich známym. Väčšinou sa v nich píše o tom, že sa dostali do vážnych problémov a súrne potrebujú peniaze. V tomto prípade treba danému priateľovi zavolať a zistiť, či im náhodou niekto nehackol profil.
  • Snažia sa s vami čo najrýchlejšie nadviazať romantický vzťah. Tento typ podvodníkov od vás potom bude ťahať peniaze, ale nikdy sa s vami nestretne osobne. Často budú trvať na tom, že aj keď by veľmi chceli, tak to nejde, pretože žijú alebo pracujú v inej krajine. Vo väčšine prípadov budú tvrdiť, že pôsobia v armáde alebo pracujú na ropnom vrte či pre medzinárodnú organizáciu.
  • Budú od vás žiadať, aby ste im peniaze poslali formou darčekových kariet, bankových prevodov alebo vo forme kryptomien. Týmto spôsobom bude pre vás ťažšie získať ich späť, zdôraznil Úrad pre obchodnú reguláciu.
  • Predávajú produkty za zľavy, ktoré znejú až príliš dobre. Výhodné ceny majú používateľov sociálnych sietí primäť k tomu, aby klikli na škodlivé odkazy alebo navštívili webové stránky, ktoré ponúkajú falošné produkty.
  • Prezradia sa preklepmi alebo pravopisnými chybami v názvoch či popisoch falošných profilov. Obzvlášť typické to je pre účty, ktoré sa snažia napodobniť nejakú zo svetoznámych luxusných značiek či celebrít.
  • Ponúkajú investičnú príležitosť, ktorá pri minimálnom riziku sľubuje obrovský zisk. Podľa expertov na kybernetickú bezpečnosť tento typ podvodu často prezradí formulka „rýchlo zbohatnúť“.
  • Tlačia na vás, aby ste sa rýchlo rozhodli. Podvodníci nechcú, aby ste mali príliš veľa času na zváženie ich ponuky. Často preto v správach používajú slová, ktoré evokujú naliehavosť a závažnosť situácie. Budú vám tvrdiť, že ide o jedinečnú príležitosť, ktorá sa už nikdy nezopakuje, alebo že o ňu prídete, ak nezareagujete hneď.

Pozor na hackerov

Chráňte sa tým, že obmedzíte, kto môže vidieť vaše príspevky na sociálnych sieťach a informácie o profile. Zbystrite pozornosť najmä vtedy, keď vás z ničoho nič kontaktujú neznáme osoby alebo organizácie, a to najmä vtedy, ak od vás pýtajú osobné alebo prístupové údaje.

Ak si nie ste istý, či je webová stránka alebo investičná príležitosť legitímna, skúste si pochybný profil, firmu či značku preveriť na internete tak, že do vyhľadávača k ich názvu pridáte slová „podvod“ či „sťažnosť“.

Experti na kybernetickú bezpečnosť takisto odporúčajú používať pri všetkých účtoch viacstupňové overenie. Hackerom tým výrazne sťažíte prácu, povedal Kyle Hanslovan, generálny riaditeľ kybernetickej firmy Huntress a bývalý hacker americkej Národnej bezpečnostnej agentúry.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Podvodníci šíria nový hoax, vnucujú ľuďom povinné pripojenie k novej optickej sieti